Czy warto założyć fotowoltaikę w Żarach?
Prąd – nie da się ukryć, że bez dostępu do niego nasze życie byłoby o wiele trudniejsze. Często jednak jest tak, że nie zastanawiamy się za bardzo nad tym, skąd dokładnie bierze się prąd dostarczany do naszych domów. Po prostu opłacamy rachunki, które są nam dostarczane. Coraz więcej osób dostrzega jednak, że jest możliwość samodzielnego produkowania energii elektrycznej. Do tego typu zadań wykorzystuje się przykładowo fotowoltaikę, która może dostarczać prąd dla całego naszego domu czy budynku przemysłowego.
Z czego budowana jest fotowoltaika? Żary już to wiedzą!
Jeśli już zdecydujemy się na zrobienie pierwszego kroku, jakim jest montaż fotowoltaiki, to staniemy przed pewnym wyborem. Mianowicie będziemy musieli zdecydować, jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych powinny być zamontowane na naszych dachach. Tutaj wybór mamy dość spory, ale najczęściej wybiera się warianty:
- polikrystaliczne,
- monokrystaliczne,
- z krzemu amorficznego.
Na szczególną uwagę zasługują pierwsze z wymienionych rodzajów paneli. Chodzi o to, że w naszym klimacie sprawdzają się one najlepiej. Wynika to stąd, że modele polikrystaliczne efektywnie generują energię elektryczną nawet w czasie pochmurnych dni. Oznacza to, że nasza instalacja stworzona właśnie w oparciu o takie panele może działać efektywnie przez okrągły rok. Nawet w czasie zimy będą spisywały się doskonale. Wydajność takich paneli wynosić może nawet 20%, co jest bez wątpienia świetnym wynikiem. Nieco większą wydajność prezentują panele monokrystaliczne, ale mają one pewne ograniczenia. Otóż w przypadku zachmurzenia działają na bardzo niskiej wydajności. Czy to oznacza, że nie warto wybierać ten rodzaj paneli? Niekoniecznie! W niektórych miejscach mogą się one sprawdzić o wiele lepiej niż polikrystaliczne. Jeśli będziemy decydować się na montaż fotowoltaiki, to z całą pewnością będziemy otrzymać wsparcie i porady ekspertów odnośnie tego, jakie panele warto wybrać.
Jak dokładnie działa fotowoltaika?
W zasadzie to wytwarzanie prądu poprzez panele fotowoltaiczne nie jest bardzo skomplikowane. W tym całym procesie chodzi przede wszystkim o wybijanie elektronów z płytek krzemowych, które znajdują się w każdym ogniwie. Półprzewodnik, jakim jest krzem, reaguje z fotonami, czyli najmniejszymi cząsteczkami niesionymi na powierzchnię Ziemi wraz z promieniami słonecznymi. Gdy foton uderzy w płytkę z krzemu, to doprowadzi to do wybijania z niej elektronów o dodatnim ładunku elektrycznym. Bezpośrednio za płytką krzemową znajdują się natomiast cienkie warstwy z folii aluminiowej. Gdy elektron znajdzie się w pobliżu takiej folii, to zacznie pojawiać się różnica potencjałów i w efekcie powstanie napięcie prądu stałego. Czy taki prąd można już wykorzystywać w naszych urządzeniach? Nie. Konieczne jest dokonanie konwersji, ale o tym można przeczytać poniżej.
Inne elementy składowe instalacji fotowoltaicznej
Biorąc pod uwagę proces wytwarzania energii opisany powyżej, trzeba wspomnieć, że do konwersji prądu stałego wykorzystuje się urządzenia zwane falownikami. Można się też spotkać z inną ich nazwą, którą są inwertery. W instalacjach fotowoltaicznych wykorzystuje się urządzenia, które dodatkowo posiadają wbudowane regulatory napięcia oraz sterowniki. Prawdziwym hitem są najnowsze wersje falowników, które wyposażone są dodatkowo w moduł do komunikacji bezprzewodowej z routerem. W efekcie możemy na ekranie naszego telefonu sprawdzać, jak dużo prądu wytwarza obecnie nasza instalacja oraz ile zostało wyprodukowane w ciągu całego dnia, tygodnia, miesiąca czy roku.
W wielu miastach rośnie popularność rozwiązań, jakim jest fotowoltaika. Żary są świetnym przykładem takiego miasta. Firma InnoDom działająca między innymi w tym mieście świadczy codziennie usługi polegające na montowaniu instalacji fotowoltaicznych. Klientom doradza w każdej kwestii dotyczącej instalacji generującej darmową energię elektryczną. Pomaga również przy wszelkich formalnościach dotyczących starania się o dofinansowanie zakupu i montażu paneli słonecznych.