Jak kupić auto w Niemczech?
Wielu Polaków wciąż szuka swojego nowego samochodu za granicą. Najczęściej chodzi o auta używane z Niemiec, które w opinii kierowców są zwykle w lepszej kondycji od pojazdów jeżdżących po polskich drogach. W jaki sposób można zatem sprowadzić używany samochód, aby być naprawdę usatysfakcjonowanym z zakupu?
Samochody z Niemiec
Sprowadzenie auta z Niemiec na zamówienie jest dla wielu osób dobrym sposobem na zakup używanego samochodu. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w kraju nad Wisłą pojawiły się tysiące pojazdów, które w przeszłości jeździły po drogach innych państw. Niestety, wiele z nich ma powypadkową przeszłość i stanowi zagrożenie nie tylko dla ich kierowców, ale i innych uczestników ruchu drogowego.
Niemniej jednak niemiecki rynek aut używanych jest bardzo bogaty. Dominują na nim oczywiście modele rodzimych producentów, lecz nie brakuje także pojazdów innych marek europejskich, japońskich, koreańskich i amerykańskich. Każdy więc jest w stanie znaleźć auto dla siebie.
W Niemczech działa wiele komisów oraz osób, które zajmują się handlem samochodami w sposób profesjonalny. Również dealerzy oferują w swoich salonach pojazdy używane, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Ponadto w Internecie można znaleźć ogłoszenia osób prywatnych, które poszukują nowych właścicieli dla swoich aut.
Zakup samochodu w Niemczech
Jak kupić auto z Niemiec? Otóż wybierając się samemu za Odrę, warto wziąć ze sobą kogoś, kto zna język niemiecki. Wówczas będzie można znacznie łatwiej się porozumieć oraz załatwić poszczególne formalności.
Poszukiwania wymarzonego auta najlepiej zacząć już Polsce. Jest bowiem wiele stron internetowych, na których pojawiają się interesujące oferty. Niektóre z nich to:
Mobile.de;
Auto.de;
Autoscout24.de;
Automobile.de;
Autobing.de;
1a-automarkt.de;
autobild.de.
Warto przygotować sobie również listę komisów i punktów dealerskich, które można ewentualnie odwiedzić, będąc już na miejscu.
Samochód należy dokładnie sprawdzić przed zakupem. Najlepiej uczynić to w warsztacie lub stacji diagnostycznej. Ponadto na niemieckim rynku działają podmioty zajmujące się profesjonalnym weryfikowaniem kondycji pojazdów. Najpopularniejsze z nich to:
gebrauchtwageninsider.de;
diepruefer.de;
pelopscar.de;
adac.de.
Jak sprowadzić auto z Niemiec?
Zakup samochodu to jeszcze nie wszystko. Wiele osób zadaje sobie bowiem pytanie, jak sprowadzić auto z Niemiec. Otóż można to zrobić na dwa sposoby – przy pomocy lawety albo na kołach.
Przewiezienie pojazdu na lawecie nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy tylko zlecić tego rodzaju usługę komuś, kto może ją wykonać. A jak sprowadzić auto z Niemiec na kołach? Otóż najpierw należy załatwić pewne formalności.
Przede wszystkim pojazd powinien zostać wyrejestrowany. Następnie trzeba wyrobić tymczasowe tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny, a także opłacić ubezpieczenie OC. Po załatwieniu tych spraw, co zajmuje kilka godzin, można przyjechać samochodem do Polski. Na miejscu trzeba jeszcze opłacić akcyzę, zrobić przegląd, jeśli pojazd nie posiada ważnego badania technicznego, oraz dokonać rejestracji.
Sprowadzanie aut przez firmę
Nie wszyscy, którzy chcą kupić używany samochód w Niemczech, są gotowi na to, aby sprowadzić go samodzielnie. Wynika to z braku znajomości języka, braku czasu oraz obaw przed skomplikowanymi procedurami. Nie jest to jednak powodem, aby rezygnować z tego przedsięwzięcia. W Polsce działają bowiem firmy, które sprowadzają pojazdy na zamówienie – zarówno nowe, jak i używane. Jedną z nich jest Autotesto. Jej pracownicy specjalizują się nie tylko w sprowadzaniu aut, ale również sprawdzaniu ich stanu technicznego.
Używane samochody z Niemiec ciągle są popularne w Polsce i pewnie szybko nic nie zmieni się w tej kwestii. Decydując się na zakup pojazdu za granicą, należy mieć jednak świadomość, że auto powinno zostać dokładnie sprawdzone, a po zakupie należy załatwić pewne formalności. Na szczęście, jeżeli ktoś nie ma na to czasu lub możliwości, może skorzystać z pomocy firm świadczących usługi w tym zakresie.
Wysokiej klasy treść – autor wiedział co robi