Jak przeprowadzić przeprowadzkę

Jak przeprowadzić przeprowadzkę

Przeprowadzkę czas zacząć! Tak, ale od czego zacząć pakowanie?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto z różnych powodów zmienia swoje miejsce zamieszkania na inne, własne lub wynajmowane.

Co zrobić, by przeprowadzka przebiegła w miarę sprawnie i jak najmniejszym kosztem nerwów i bałaganem?

Warto skorzystać z doświadczeń tych, którzy przeprowadzkami zajmują się na co dzień.

Świetny przeprowadzkowy poradnik znajdziemy na stronie www.max-przeprowadzki.pl.

Przygotowania należy rozpocząć długo wcześniej. Jak zorganizować przeprowadzkę? Na początek potrzebna będzie kartka i długopis.

 

Dobre planowanie gwarantuje sukces

Najpierw należy dobrze wszystko rozplanować, czyli sporządzić porządny harmonogram, a w nim:

 

  • lista kolejnych etapów przeprowadzki:

 

-zakup kartonów, folii bąbelkowej, taśmy do zaklejania,nożyczek, markera, worków na śmieci. Pamiętaj, że kartony powinny być odpowiednio mocne. Te, które są dostępne w marketach nie zawsze okażą się odpowiednie. W kartony warto zaopatrzyć się w firmie przeprowadzkowej.

 

– rezerwacja firmy transportowej lub znajomych z transportem i do pomocy,

 

– ewentualnie zarezerwowanie dobrej firmy przeprowadzkowej, która pomoże nam w przeniesieniu całego mienia.

 

  • lista zakupów do nowego mieszkania

 

Na tej liście powinno się znaleźć wszystko, co będzie nam niezbędne w nowym miejscu. Zakupy trzeba zrobić przed przeprowadzką, ułatwi to rozpakowywanie się w nowym miejscu i rozkładanie rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem. Oprócz mebli (w wynajmowanych mieszkaniach zazwyczaj już są), ważne są wieszaki, pojemniki kuchenne, łazienkowe, kosze na śmieci, pudełka, organizery itp.

 

  • oddaj pożyczone i przejrzyj “przydasie”

 

Przed przeprowadzką warto oddać wszystko, co nie należy do nas. To jest też świetny czas na to, by przyjrzeć się temu, z czego nie korzystamy, co zajmuje miejsce i co odkładamy do naprawy “na kiedyś” lub myślimy, że “przyda się”. Ubrania można oddać znajomym lub potrzebującym, a stary sprzęt do utylizacji.

 

  • ogranicz zakupy domowe

 

Wykorzystaj do końca kosmetyki (szampony, odżywki, mydła) i chemię domową. Sprawdź, co masz w lodówce i zamrażarce, zanim coś kupisz.

 

Pakowanie

Czyli główna cześć przeprowadzki. Jak się zapakować do przeprowadzki?

  • Dobrze rozłóż karton

 

Sprawdź, jak prawidłowo rozłożyć karton, żeby po podniesieniu cała zawartość z niego nie wypadła (najpierw krótsze, później dłuższe skrzydła). Dokładnie zaklej taśmą pakową. Podobnie zamknij i zaklej po wypełnieniu.

 

  • Zacznij od rzeczy najrzadziej używanych

 

Kilka dni wcześniej zapakuj to, z czego na co dzień nie korzystasz. Należą do nich np. książki, dokumenty, część ubrań, zapasy pościeli i ręczniki.

 

  • Rzeczy pakuj wedle pomieszczeń i kategorii.

 

Osobno zapakuj rzeczy kuchenne, łazienkowe, ubrania, zasłony, koce i firanki, pościel i kołdry, książki i dokumenty.

Każdy karton należy dokładnie opisać (tu przyda się marker i papierowa taśma, na której można opisać zawartość). Ułatwi to rozpakowywanie oraz szybkie poszukiwanie niezbędnych przedmiotów w nowym miejscu.

Przedmioty delikatne, np szkło i porcelanę trzeba dodatkowo ochronić folią bąbelkową lub papierem pakowym i odpowiednio zabezpieczyć je w kartonie.

 

Meble, kwiaty i przedmioty o niestandardowych gabarytach

Są takie przedmioty, które szczególnie sprawiają problemy przy przeprowadzce. Należy do nich domowa elektronika (np. TV), ulubiona lampa, a nawet deska do prasowania. Czasami mamy w posiadaniu zabytkowy zegar po babci lub cenny obraz. Nie chcemy też pozbywać się hodowanych od lat roślin.

W tych przypadkach nie warto oszczędzać na kosztach i ryzykować utraty lub zniszczenia cennych finansowo lub emocjonalnie przedmiotów. Firma przeprowadzkowa pomoże w ich odpowiednim opakowaniu, zabezpieczeniu i w transporcie.

Dobre rozplanowanie przeprowadzki uchroni nas przed kilkutygodniowym chaosem w życiu i pomoże przejść przez cały proces w miarę bezstresowo.