Jak wygląda zakup domu z rynku wtórnego?
Zakup domu z rynku wtórnego to krok, na który decydują się przede wszystkim ci, którzy nie chcą tracić czasu na budowę własnej nieruchomości, nie chcą też kupować domu od dewelopera. Nowego, jednak wymagającego wielu wydatków na jego wyposażenie i urządzenie. Oczywiście zakup domu z rynku wtórnego to często wydatek dużo niższy niż zakup domu nowego, co także jest ogromnym plusem. Wydając mniej niż w przypadku nowej nieruchomości, szybko można stać się posiadaczem domu, który nam się spodobał. Jak kupić dom z rynku wtórnego? Pozornie to jest dość skomplikowane, jednak w praktyce nie takie trudne. Planując zakup, trzeba jednak mieć świadomość, że przy zakupie domu z rynku wtórnego można popełnić wiele błędów, które będą skutkować problemami prawnymi lub stratami finansowymi.
Jaki dom chcemy kupić?
Na początek warto sobie odpowiedzieć na pytanie: jaki dom chcemy kupić? Czy ma być to dom parterowy, czy piętrowy? Na jak dużej działce? W jakiej lokalizacji? Czy ma być to dom do zamieszkania, czy nieruchomość do remontu? Odpowiedź na te pytania jest bardzo istotna, bowiem na rynku wtórnym jest mnóstwo ofert sprzedaży domów. Domy na sprzedaż rynek wtórny to tyle możliwości, że można się w nich pogubić i popełnić błąd, decydując się na dom, sugerując się – na przykład – tylko ceną. Sprecyzowane plany pomogą uniknąć takich sytuacji.
Po sprecyzowaniu planów można przystąpić do poszukiwania interesujących nieruchomości. Warto szukać w Internecie, w portalach ogłoszeniowych, ale i w innych miejscach. Ciekawe oferty można znaleźć, w biurach nieruchomości. Czasami też warto podpytać osób w danej okolicy. Być może podpowiedzą, kto i gdzie ma dom na sprzedaż lub planuje wystawienie domu do sprzedaży. Szczególnie interesujące nieruchomości należy rzecz jasna obejrzeć. Jeśli są to oferty z biur nieruchomości, pracownik biura umówi spotkanie i ustali dogodny termin. Jeśli szukamy domu we własnym zakresie, wszystkim musimy zająć się sami.
Oględziny domu
Jeśli dom jest w dobrym stanie, można obejrzeć go samemu. Jeśli zaś nieruchomość wymaga remontu, warto na oględziny zabrać fachowca, który oceni zakres prac i ich ogólny koszt. Oględziny powinny zacząć się od oceny stanu technicznego, zwrócenia uwagi na ewentualne wady, świadczące o gorszym stanie domu. Przykładowo wilgoć w ścianie nie musi oznaczać tylko problemów ze ścianą, ale – na przykład – może oznaczać, że dach wymaga remontu. Bardzo istotna jest także analiza stanu prawnego domu. Obowiązkowo należy przeanalizować księgę wieczystą, sprawdzić, czy dom nie jest przedmiotem zastawu, nie ma wad prawnych. Jeśli występują, bardzo często oznacza to jedno – taka nieruchomość nie jest warta zainteresowania, bowiem niekiedy trudniej zlikwidować wady prawne domu niż wykonać jego remont.
Zakup domu
Gdy już wybierzemy nieruchomość idealną, można przystąpić do finalizacji transakcji. Po otrzymaniu dokumentów potwierdzających stan prawny domu można przystąpić do spisania umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. Warto w niej zawrzeć wszelkie istotne postanowienia, określić czas, w którym ma nastąpić sprzedaż domu i zasady ewentualnego odstąpienia od umowy przez którąś ze stron. Jeśli dom ma być kupiony na kredyt, z odpowiednimi dokumentami i umową przedwstępną należy udać się do banku i złożyć wniosek o kredyt.
Sama transakcja zakupu domu musi być przeprowadzona u notariusza. Z pewnością zażąda on od sprzedającego dokumentów potwierdzających własność i stan prawny domu. Konieczne będzie także przedstawienie dokumentu z Urzędu Skarbowego potwierdzającego brak zadłużenia nieruchomości. Wskazany jest także dokument mówiący o tym, że w domu nie ma osób zameldowanych. Wiele postanowień aktu notarialnego to rzeczy umowne, ustalane pomiędzy stronami. Przykładem jest określenie czasu na wyprowadzkę i tego, w jakim stanie dom ma być pozostawiony, co ma w nim zostać. Przy zakupie domu na kredyt, warto mieć na uwadze to, że bank wypłaci pieniądze w określonym terminie, nie od razu po zawarciu aktu notarialnego. Po podpisaniu aktu notarialnego dom jest już naszą własnością i zgodnie z postanowieniami zawartymi w akcie, można planować wprowadzenie się.
Oczywiście decydując się na współpracę z biurem obrotu nieruchomościami, kupno domu z rynku wtórnego krok po kroku jest dużo łatwiejsze, ale i działając samodzielnie, przywiązując uwagę do szczegółów, bez problemu można kupić wymarzony dom.
Gdyby każdy autor podchodził w tak profesjonalny sposób do swojej pracy…