Jak wykorzystać odpady szklane i potłuczone szkło? Poznaj nasze life hacki!

Jak wykorzystać odpady szklane i potłuczone szkło? Poznaj nasze life hacki!

Generujemy bardzo duże ilości odpadów i nie dotyczy to jedynie tych plastikowych, ale również tych nieco bardziej ekologicznych, czyli szklanych. Jednak zamiast wyrzucać wszystko do wyznaczonych kubłów czy kontenerów przynajmniej część odpadów szklanych można wykorzystać i podarować słoiczkom czy butelkom drugie życie. Nawet potłuczone szkło nie zawsze musi trafić do śmieci. Poznajcie nasze life hacki jak wykorzystać szkło w kreatywny sposób.

Stare szklanki w dekoracyjnej odsłonie

Każdy w domu ma zapewne stare szklanki, z których nie korzysta, a jednak jakoś szkoda je wyrzucić. Dlatego też warto je wykorzystać i dać im nowe życie, tym bardziej, że można sporo zyskać, a dokładnie świetną dekorację. Na samym początku pamiętajcie, aby je umyć i wytrzeć do sucha. Gdy i ten etap macie za sobą, to warto przygotować farby do malowania szkła, które można kupić za niewielkie pieniądze, bo koszt opakowania składającego się z kilku kolorów, to ok. 15 zł. A potem pozostaje już tylko użycie wyobraźni. Możecie pomalować je na różne kolory, łącząc wiele barw. Możliwości jest sporo. Pomyślcie tylko, że to także świetna zabawa dla dzieci, które mogą uczyć się kreatywności, a przy tym nie będą się nudzić. Jeżeli zamierzacie malować na szklankach jakieś wzory, to pamiętajcie o zaopatrzeniu się w precyzyjne pędzelki. Jeżeli natomiast zamierzacie „zastosować abstrakcje”, czyli po prostu łączyć różne kolory, to wystarczy zwykły pędzelek do akwareli. Efekt przerośnie Wasze oczekiwania.

Słoiki typu świeczniki

Czasami proste rozwiązania sprawiają, iż efekt który uzyskamy jest wręcz niespodziewany. Tak na pewno będzie w tym przypadku. Otóż przygotujemy świeczniki. Przydadzą się tutaj zwykłe słoiki, które malujemy specjalną farbą kredową. Zazwyczaj jest ona dobrze kryjąca i można uzyskać nawet efekt vintage. Ciekawie prezentuje się farba matowa. Wystarczy tylko nałożyć ją na powierzchnię. Możecie użyć pędzelka bądź pędzla, a jeżeli chcecie uzyskać wzory, to należy użyć szablonu i gąbki. Gdy już pomalujecie słoiki, wystarczy tylko umieścić je w piekarniku rozgrzanym do 160 stopni i wygrzewać przez 30 minut. Dzięki temu taki świecznik będzie można myć nawet w zmywarce. Oczywiście pamiętajcie też, że zawsze przed dekoracją należy umyć słoik i wytrzeć go, następnie oczyścić powierzchnię alkoholem.

Szklany obraz 3D

Wiele osób zastanawia się co zrobić ze starym lustrem. Wyrzucić jest je ciężko, z kolei stłuc jakoś szkoda, szczególnie gdy wierzy się w zabobony. Ale lustro można też wykorzystać przygotowując wyjątkową dekorację, a dokładnie obraz z efektem 3D. Nie jest to wcale trudne. Wystarczy tylko przetrzeć i oczyścić szklane lustro, następnie przygotować dekoracje, które chcemy na nim umieścić. Może być to filc, kolorowe guziki czy metalowe elementy. Następnie przyda się popularny obecnie klej na gorąco, którym przyklejamy wszystkie elementy. Całość pozostawiamy do wyschnięcia i gotowe! Jeżeli chcecie przygotować dekorację, która jest więcej niż wyjątkowa, to przyklejcie do lustra śrubki. Możecie z nich stworzyć geometryczny wzór. O tym jak świetny efekt uzyskacie nie trzeba nawet wspominać. Tu także sprawdzi się klej na gorąco.

Szkło ze szkłem i na szkle, czyli dekoracja must have

Czas na kolejną wyjątkową dekorację, która będzie nie tylko przyciągać uwagę, ale też zachwycać. Bazą będzie duża szklana miska. Do niej będziemy przyklejać pokruszone kolorowe szkło czy porcelanę. A więc w lnianym worku umieszczacie filiżanki, kolorowe szklanki czy nawet kolorowe butelki i używając młotka rozgniatacie wszystko niemal na pył. W międzyczasie oczyszczacie słoik i smarujecie go klejem. Rozkruszone szkło wysypujecie na drewnianą tacę. Dosypujecie do niego brokat, a następnie dużą miskę obtaczacie w nim. Jeżeli chcecie stworzyć kompletną dekorację, to możecie jeszcze obkleić w szkle słoiki. Taka miska czy słoiki nadają się do przechowywania kluczy czy nawet biżuterii. Możecie je umieścić w komodzie lub witrynie, ale też wspaniale będą prezentować się na parapecie, tym bardziej że mogą służyć jako doniczki.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad, dzięki którym stworzycie dekoracje inne niż wszystkie. Niewątpliwie stoją one w opozycji do słowa nuda.