Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Wybór właściwego fotelika samochodowego to niezwykle ważna kwestia. Tylko dobierając właściwy model, można zapewnić dziecku należyte bezpieczeństwo podczas przejazdów autem. Na rynku dostępna jest bardzo rozbudowana oferta siedzisk, dlatego nie łatwo wskazać jaki model powinno się kupić. Warto więc wiedzieć, jakie są regulacje prawne w tym zakresie, co mówią specjaliści oraz o czym warto pamiętać, dokonując zakupu.

Przepisy dotyczące zakupu fotelików samochodowych

Fotelik samochodowy ma za zadanie zapewnić dziecku właściwą ochronę podczas jazdy. W czasie manewru nagłego hamowania dziecko jest całkowicie bezbronne, dlatego potrzebuje zabezpieczenia, aby uchronić zdrowie, a nawet życie.

Aktualnie obowiązują przepisy określone w ustawie z 2015 roku, zgodnie z którymi obowiązek przewożenia małoletnich w foteliku nie jest już uzależniony od wieku oraz wzrostu. Wcześniej w foteliku powinny jeździć dzieci, które nie osiągnęły 12 roku życia oraz 150 cm wzrostu. Obecnie w są to wszystkie osoby, które do momentu uzyskania pełnoletności nie przekroczyły 150 cm wzrostu.

Dodatkowo przepisy jasno określają, że foteliki powinny być dopasowane do wzrostu i masy dziecka, a także powinny spełniać unijne wymagania. Fotelik powinien posiadać stosowany certyfikat, który potwierdza, że przeszedł pozytywnie testy konsumenckie. Przepisy podkreślają także, że fotelik powinien być zamontowany zgodnie ze wskazaniami i instrukcją producenta.

Wybór fotelika samochodowego – podział ze względu na wiek

Wybierając fotelik samochodowy, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wagę dziecka. Dzięki temu można idealnie dopasować fotelik do dziecka i zadbać o jego komfort oraz bezpieczeństwo. Foteliki Joie Stages jak i w wielu innych, dostępne są w następujących wariantach:

  1. foteliki dla niemowlaka do 13 kg:

Tego typu foteliki montuje się tyłem do kierunku jazdy, są one wielofunkcyjne. Można je wykorzystać także jako kołyskę. Dzięki specjalnemu montażowi i możliwościom ochraniają główkę dziecka przed opadaniem i różnymi, niebezpiecznymi urazami. Dziecko ułożone jest w naturalnej pozycji, która jest w pełni bezpieczna dla kręgosłupa.

  1. foteliki dla dziecka 3 – 5 lat (9 – 19 kg)

Jest to grupa fotelików, które mogą być montowane pasami samochodowymi. Można je umieszczać przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Ponadto dzieci są chronione za pomocą 5 – punktowych pasów. Dużą zaletą jest także specjalna osłona tułowia i możliwość regulacji zagłówka i oparcia.

  1. foteliki dla starszych dzieci (15 – 36 kg)

Kolejną grupą są foteliki przeznaczone dla starszych dzieci. Jest to zakup na długie lata. Foteliki dostępne są zarówno z oparciem jak i bez. Nie mają one swoich pasów.

  1. foteliki samochodowe uniwersalne (9 – 36 kg)

Warto także wspomnieć o tzw. fotelikach uniwersalnych. Są one skierowane do dzieci od 1 do 12 roku życia. Posiadają odpinane pasy bezpieczeństwa. Ich cechą charakterystyczną jest także bardzo duża funkcjonalność. Są one wykonane z wytrzymałych materiałów. Polecane są szczególnie rodzicom, którzy chcą kupić jeden fotelik na długie lata. Dzięki możliwości regulacji będzie można łatwo dopasować go do wzrostu dzieci.

O czym pamiętać kupując foteliki dla dziecka?

Jak wspomniano wcześniej, podczas zakupu fotelików dla dzieci, należy zwrócić uwagę na certyfikaty i atesty. Kolejną kwestią jest dobór fotelika ze względu na wagę i wzrost. Warto też zainteresować się wszelkimi zabezpieczeniami, jakie oferuje producent, a także dopasowaniem fotelika do danego samochodu. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego należy zapoznać się z dostępną ofertą i podjąć decyzję świadomie.

Wybierając foteliki samochodowe, jaki wzrost to bardzo ważna kwestia. Od wyboru zależy bezpieczeństwo maluchów, a także ich komfort w trakcie podróżowania samochodem. Warto pamiętać o tym, że brak fotelika może się skończyć nie małym mandatem. Nie warto także oszczędzać, ponieważ tańsze modele mogę nie spełniać testów bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne.

One thought on “Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Comments are closed.