Jakie są zalety pianobetonu?
Pianobeton jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych na świecie, zwłaszcza w Europie, gdzie co roku buduje się tysiące domów z tego materiału. Nazywany również betonem komórkowy, ten sprzymierzeniec budowlańców jest lekki i stosowany głównie do ciężkich wymagających prac budowlanych. Powstał on w Europie w 1914 roku, kiedy to cement, woda, drobny piasek, aluminium i wapno zostały zmieszane razem, aby stworzyć ten cenny materiał. Gazobeton jest produkowany w formie płyt lub bloków, dlatego jest stosowany głównie do budowy domów i budynków komercyjnych lub mieszkalnych.
Co to jest gazobeton?
Gazobeton jest porowatym, stosunkowo lekkim materiałem i stanowi najbardziej ekonomicznie dostępny element izolacyjny, jaki można obecnie znaleźć w budownictwie. Wynika to z faktu, że jest on produkowany w całości przez maszyny, co zmniejsza koszty personelu. Powstaje wyłącznie z mieszaniny naturalnych surowców, składających się z cementu, piasku, powietrza i wody. Do tej mieszaniny dodaje się aluminiowy środek porotwórczy, który tworzy pęcherzyki powietrza rozprowadzane w całej mieszaninie.
Kiedy aluminium reaguje z wodą, wytwarza się wodór, który rozprężając się, tworzy mikropory o średnicy od 0,5 do 1,5 mm. Następnie beton jest utwardzany pod ciśnieniem parą wodną przez okres od 6 do 12 godzin, przy ciśnieniu 1,2 MPa i temperaturze 190ºC. Jedną z cech wyróżniających ten materiał jest jego ciężar właściwy lub ilość powietrza na metr sześcienny materiału. Im mniejszy ciężar, tym większa ilość powietrza na metr sześcienny, co daje betonowi zdolność izolacyjną. Innym alternatywnym procesem w tworzeniu betonu jest stosowanie środków spieniających oraz ciepła hydratacji wykorzystywanego w procesie wiązania. Technika ta zapewnia doskonałe wyniki w zakresie wytrzymałości mechanicznej i izolacji termicznej.
Pianobeton zalety
- Pianobeton charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie, która może się zmieniać w zależności od gęstości materiału. Umożliwia to budowę wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych.
- Jest to lekki materiał, ważący o 50% mniej niż inne tego typu materiały, dzięki czemu jest bardzo łatwy w transporcie i można z nim wygodnie pracować. Jest również łatwy do przybijania, cięcia, piłowania, a nawet frezowania.
- Ze względu na oszczędność surowców jest materiałem przyjaznym dla środowiska.
- Pianobeton jest odporny na działanie wody i środków chemicznych, wynika to z jego zamkniętej struktury porów i minimalnej kapilarności, co sprawia, że bardzo wolno wchłania wodę, a tym samym jest doskonałym inhibitorem wilgoci.
- Charakteryzuje się niezwykłą odpornością na ogień. Ze względu na niski stopień przewodności cieplnej, przenikanie ciepła przez pianobeton jest minimalne, osiągając poniżej 80º C wewnątrz i ponad 1000º C na zewnątrz, bez zmiany jego struktury.
- Charakteryzuje się dużą chłonnością akustyczną, co oznacza, że dźwięk ma efekt powrotu w kierunku swojego źródła, natomiast niewielka jego część jest pochłaniana przez ścianę, dzięki czemu dźwięk we wnętrzu jest bardzo niezauważalny.
- Pianobeton jest doskonałym izolatorem termicznym. Utrzymuje środowisko wewnętrzne w chłodzie latem.
Zastosowania i użytkowanie pianobetonu
Główne zastosowanie betonu komórkowego znajduje się w budownictwie, w budowie domów i budynków. Znajduje również zastosowanie w pracach, takich jak: fugowanie, podłoża, tarasy, prefabrykaty i płyty stosowane jako podkład pod kostkę brukową. Pianobeton stosowany jest w postaci stropów, nadproży, stropodachów i ścian działowych, które spełniają wszystkie wymagania techniczne stawiane przy wznoszeniu obiektów i budynków. Znajduje szerokie zastosowanie jako wypełniacz do warstw murowych w ścianach, jako materiał izolacyjny do pustaków oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna. Stosuje się go również jako izolację termiczną podłóg i dachów.
Dlaczego warto wybrać pianobeton?
Pianobeton jest jednym z najlepszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Jest to ekonomiczna i bardzo praktyczna opcja dla każdej budowy. Liczne zalety i korzyści tego materiału sprawiają, że jest on idealny do budowy każdej konstrukcji. W przypadku tego materiału nie ma potrzeby wykonywania uzupełniającej izolacji wewnętrznej, ponieważ jego struktura składa się z tysięcy mikrokomórek powietrznych, które nadają mu cechę izolacji termicznej. Dzięki tej właściwości materiał ten zapobiega wszelkim stratom ciepła, działając jako izolacja ciepła w zimie i jako bariera przed ciepłem lecie.