Pościel flanelowa – jaką gramaturę wybrać?

Pościel flanelowa – jaką gramaturę wybrać?

Jakość snu w nocy rzutuje na funkcjonowanie organizmu podczas następnego dnia, warto więc postarać się, by była ona jak najwyższa. Aby sen przyniósł właściwą regenerację zarówno dla ciała, jak i umysłu, można podjąć działania, które znacznie podniosą jego poziom. Podstawę stanowi dokładne wietrzenie sypialni przed snem oraz zapewnienie maksymalnej ciszy i ciemności. Natomiast często pomijanym, ale równie istotnym aspektem jest materiał, pod którym odpoczywamy. Trudno wyobrazić sobie milsze uczucie od miękkiej tkaniny, która opadając lekko na ciało, otula je przyjemnym ciepłem. Ceniona przez wielu śpiochów pościel flanelowa podnosi komfort wypoczynku w nocy, zapewniając zdrowy, wzmacniający wypoczynek.

Co wyróżnia flanelę spośród innych materiałów?

Flanela to nic innego jak wełniana lub bawełniana tkanina, którą charakteryzują świetne właściwości termoizolacyjne. Z tego powodu chętnie wykorzystuje się ją do produkcji bielizny oraz pościeli. Zapewnia przyjemne ciepło przez całą noc, jednocześnie będąc bardzo przyjazna dla skóry. Flanelowa pościel może przybierać najróżniejsze kolory i wzory. Dzięki temu możesz dopasować ją do charakteru i wystroju sypialni bądź też pory roku. Sprawdzi się również w sypialni dziecięcej – bogata kolorystyka i miły w dotyku materiał z pewnością zostanie przez nie doceniony i nie spowoduje podrażnień.

Wymiary pościeli – jaka będzie odpowiednia?

W zależności od tego, jak dużym łóżkiem i kołdrą dysponujesz, warto dokonać pewnych pomiarów i na ich podstawie określić, jak duża pościel będzie odpowiednia. Wśród tych najpopularniejszych znaleźć można pościel o wymiarach 160x200cm, czyli tzw. pościel jednoosobową. Alternatywą jest większa pościel dwuosobowa 200x220cm. Mimo że została stworzona z myślą o śpiących wspólnie parach, nic nie stoi na przeszkodzie, by spać pod nią w pojedynkę. Zwłaszcza jeśli uwielbiasz dokładnie otulać się grubą warstwą kołdry.

Częstym wyborem w polskich domach jest pościel flanelowa 200×220 cm, której wymiary i właściwości zapewniają zdrowy i komfortowy sen nawet podczas zimowych mrozów. Stanowi ona uniwersalne wyposażenie większości sypialni, a jej popularność wynika z kilku względów. Przede wszystkim jednak decydującymi czynnikami są łatwa dostępność i wysoka jakość w przystępnej cenie. Nie sprawia ona też większej trudności podczas przechowywania i czyszczenia, czyniąc ją jedną z najbardziej praktycznych pościeli.

Gramatura pościeli flanelowych

Rynek bielizny pościelowej oferuje szeroki wybór materiałów również ze względu na gramaturę, czyli innymi słowy – wagę metra kwadratowego tkaniny. Im wyższa gramatura, tym więcej surowca zostało wykorzystanego do jej produkcji, a także zwiększa się ciężar oraz wytrzymałość i gęstość splotów. Stojąc przed wyborem pościeli, pojawia się w głowie mnóstwo pytań. Jeśli ma być to pościel flanelowa, jaka gramatura będzie spełniać Twoje wymagania? Wszystko zależy oczywiście od jej przeznaczenia. Pościel flanelowa o wysokiej gramaturze, np. 180 g/m² będzie doskonałym wyborem, jeśli zależy Ci na cieple, ale nie przeszkadzają zagniecenia, gdyż te nieuchronnie pojawią się na ciężkiej i sztywniejszej tkaninie. Z kolei bardzo grube tkaniny o gramaturze sięgającej 250 g/m² mogą okazać się niewygodne i niepraktyczne, co również warto mieć na uwadze. Niższa gramatura flaneli w okolicach 150 g/m² znacznie ułatwia utrzymanie jej dobrego wyglądu, natomiast tym samym zmniejsza się jej zdolność do trzymania ciepła. Flanelowe pościele o niskiej gramaturze charakteryzują się wyższą przewiewnością, więc sprawdzą się lepiej podczas jesieni lub wiosny.

Wybór odpowiedniej pościeli, wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jest to jednak decyzja, która może istotnie wpłynąć na komfort Twojego odpoczynku w nocy, zatem nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie. Dobrej jakości pościel, która zapewnia wygodę i utrzymanie odpowiedniej temperatury, to inwestycja na lata. Jej odpowiednia pielęgnacja i przechowywanie może jeszcze bardziej przedłużyć jej żywotność, dzięki czemu jej koszt zwróci się z nawiązką.

One thought on “Pościel flanelowa – jaką gramaturę wybrać?

Comments are closed.