Zamek meblowy – jaki wybrać?

Zamek meblowy – jaki wybrać?

Zamki meblowe powszechnie pojawiają się w meblach różnego rodzaju – szafach, komodach czy też barkach. To istotny element jeśli w mieszkaniu przechowywane są rzeczy, które należy trzymać poza zasięgiem dzieci. Zatem dodatkowe zabezpieczenia sprawdzą się w przypadku szafki na leki, alkohole, a nawet istotne dokumenty. Zależnie od tego, jakie meble posiadasz na wyposażeniu swojego domu oraz jak trwałej ochrony potrzebujesz, wciąż pozostaje do wyboru kilka różnorodnych modeli. Jak wybrać ten, który spełni Twoje oczekiwania i przyniesie zamierzony efekt? Ten artykuł pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję.

Zamek meblowy nakładany – czym się charakteryzuje i kiedy warto go wybrać?

Zamek meblowy nakładany stosuje się w przypadku szafek, a nawet szkatułek. Najważniejsze jednak, aby dobrać model dostosowany do kierunku otwierania szafki. Stąd też możemy natknąć się na zamek meblowy nakładany lewy lub prawy. W przypadku szkatułek oraz szafek otwieranych w ruchu pionowym wybór ten nie będzie miał dużego znaczenia, ze względu na wyśrodkowanie zamknięcia. Co więcej, zamki meblowe tego typu można samodzielnie zamontować do uprzednio wybranych przez siebie mebli. To daje dużą swobodę, ponieważ zamek skutecznie zabezpieczy dostęp do istotnych przedmiotów, jak również można założyć go samodzielnie. Przy czym sam montaż nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz trudno dostępnych narzędzi. Zamki nakładane zostały więc zaprojektowane w taki sposób, aby każdy mógł z łatwością i w domowych warunkach wzbogacić swoje meble o zabezpieczenie i przechowywać cenne rzeczy pod zamknięciem. Nie jest to jednak zamek niezniszczalny, dlatego w przypadku bardzo kosztownych przedmiotów, należy zaopatrzyć się w bezpieczniejsze rozwiązanie. Niemniej doskonale sprawdzi się do przechowywania leków, dokumentów, bądź alkoholu poza zasięgiem dzieci.

Zamek meblowy baskwilowy – na ile jest on bezpiecznym i pewnym rozwiązaniem?

Zamek meblowy baskwilowy znacznie różni się budową od zamka nakładanego. W tym wypadku sama konstrukcja zabezpieczenia jest trwalsza, a oprócz tego zastosowano mechanizm, który znacznie utrudnia dostanie się do zamkniętej przestrzeni bez kluczyka. To sprawia, że model ten jest chętnie wybierany do zamykania szuflad, szaf lub barków. Dużą popularnością cieszył się już w meblach tworzonych około 50 lat temu – ze względu na swoją skuteczność oraz łatwy dostęp do tego rodzaju zabezpieczeń. Niemniej nie jest on tak łatwy w montażu jak wspomniany powyżej zamek meblowy nakładany. To sprawia, że jego montaż jest nieco bardziej czasochłonny, a dodatkowo wymaga delikatnej przeróbki mebli, którą nie zawsze można wykonać we własnym zakresie. Aby zamek meblowy baskwilowy mógł zostać zamontowany, należy przygotować otwór umożliwiający osadzenie zamka w powierzchni meblowej – w tym wypadku w drzwiczkach. Jest on jednak znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż zamek nakładany. W porównaniu do tego modelu zamek baskwilowy wyróżnia się skutecznym mechanizmem, który zapobiega niekontrolowanemu otwieraniu mebli przez osoby nieposiadające kluczyka.

Zamek meblowy szyfrowy – co zapewnia i kiedy warto się na niego zdecydować?

Zamek meblowy szyfrowy ma jedną, istotną zaletę. Mianowicie, nie wymaga on przechowywania kluczyka, który w rozmaitych sytuacjach może zostać zgubiony lub wpaść w niepowołane ręce. Zastosowanie szyfru umożliwia więc trwałe zabezpieczenie cennych przedmiotów np. przed kradzieżą. Co więcej, jest znacznie bezpieczniejszy niż wspomniane dotychczas zamki, ponieważ mechanizm zamka szyfrowego jest trudny do otworzenia bez znajomości kodu. Dzięki temu zamek meblowy szyfrowy jest chętnie stosowany w meblach różnego rodzaju, gdzie przechowywane są kosztowne, bądź niezwykle ważne przedmioty. Skuteczność antywłamaniowa różni się jednak w zależności od wybranego modelu, niemniej złamanie kodu często okazuje się wręcz niemożliwe, a przynajmniej bardzo czasochłonne. Ten model zamka również można zastosować samodzielnie w warunkach domowych, jednak identycznie jak w przypadku zamka baskwilowego, będzie to wymagało wydrążenia otworu do osadzenia jego zewnętrznej części na poziomie blatu.

One thought on “Zamek meblowy – jaki wybrać?

Comments are closed.