Co zrobić z gruzem i innymi odpadami po remoncie?

Co zrobić z gruzem i innymi odpadami po remoncie?

Rozpoczęcie budowy czy remontu mieszkania wiąże się z zaplanowaniem wielu działań. Odpowiednio wcześniej myślimy o znalezieniu fachowców, zakupie odpowiednich materiałów czy mebli. Często zapominamy jednak o tym, że takie zmiany w mieszkaniu czy w domu wiążą się z powstaniem dużej ilości kłopotliwych odpadów, których nie wolno wyrzucać do tradycyjnych koszów na śmieci. By uniknąć kary grzywny, wystarczy wynająć kontener od lokalnej firmy. Od czego zacząć i jak się do tego zabrać?

Co zaliczamy do odpadów remontowo-budowlanych?

W trakcie prac remontowo-budowlanych mamy do czynienia z niejednorodną grupą śmieci tworzoną głównie przez gruz budowlany, który można odzyskać nawet w 90%. Oprócz tego do typowych odpadów po remoncie możemy zaliczyć m.in.: gabaryty (okna, drzwi, stare meble), sprzęt AGD, armaturę sanitarną, materiały izolacyjne czy materiały niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i środowiska, jak wełna mineralna, kleje i farby.

Wymienione powyżej odpady nie mogą znaleźć się w tradycyjnych, przydomowych koszach na śmieci. Muszą trafić do specjalnego kontenera, w którym przewiezione zostaną do sortowni, która w odpowiedni sposób zajmie się utylizacją materiałów niebezpiecznych, czy odzyskiem gruzu budowlanego. Za wyrzucanie odpadów remontowo-budowlanych do osiedlowych pojemników grozi grzywna, a w skrajnych przypadkach nawet odpowiedzialność karna.

Jak pozbyć się odpadów budowlanych zgodnie z prawem?

  1. Zawieź odpady do PSZOKu. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów jest miejscem, który znajduje się w każdej gminie. W wyznaczone dni, mieszkańcy mogą przywieźć kłopotliwe odpady, takie jak m.in.: odpady wielkogabarytowe (sprzęt i meble), zużyte urządzenia elektryczne, opony samochodowe, odpady z gospodarstw domowych (w tym także odpady remontowe). Na terenie Zielonej Góry jednorazowo można oddać do 20 kg takich odpadów, więc zazwyczaj podczas większego remontu nie jest możliwe dostarczenie w to miejsce wszystkich odpadów jednocześnie. Wadą jest również konieczność samodzielnego ich dostarczenia, co ze względu na ich gabaryt i ciężar jest pracochłonne i kosztowne.
  2. Oddaj drugiej osobie. Czasami najprostszym sposobem na pozbycie się niechcianych odpadów jest wystawienie ogłoszenia w odpowiednich grupach w mediach społecznościowych lub na portalach z ogłoszeniami. Istnieje spora szansa, że odezwą się do nas osoby, które są zainteresowane naszymi odpadami do wykończenia swoich altan działkowych, lokali użytkowych czy usypania ścieżek w ogrodzie. Minusem jest czas, który musimy poświęcić na pisanie ogłoszeń oraz umawianie się z zainteresowanymi osobami. Trzeba pamiętać również o tym, że często możemy pozbyć się tylko części odpadów w ten sposób, więc nadal może to nie rozwiązać naszego problemu w całości.
  3. Zamów kontener. Osoby, które pierwszy raz w życiu robią gruntowny remont mieszkania, albo wykańczają stan surowy mogą nie wiedzieć, że najwygodniejszym sposobem na pozbycie się odpadów budowlano-remontowych jest wynajęcie kontenera od specjalistycznej firmy. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej, zadzwonić bądź wysłać maila z wyborem odpowiedniego dla nas wielkościowo kontenera, a zamówiony pojemnik zostanie dostarczony pod wskazany adres i odebrany we wskazanym przez nas dniu.

Wynajem kontenera na odpady w Zielonej Górze

Wywóz gruzu w Zielonej Górze obsługiwany jest między innymi przez firmę EKO-LOGIS, która świadczy profesjonalną obsługę odpadów innych niż komunalne na terenie Dolnego Śląska. Firma oferuje wynajem pojemników na konkretne rodzaje śmieci oraz jeden zbiorczy na różne rodzaje odpadów, co wydaje się najlepszym rozwiązaniem podczas wykonywania prac budowlano-remontowych. Kontenery te można zamówić w wielu opcjach gabarytowych dostosowując je do zakresu swoich prac. W przypadku wątpliwości, zawsze warto skontaktować się z konsultantem, czy to telefonicznie czy korzystając z czatu dostępnego na stronie internetowej firmy EKO-LOGIS.