Ile kosztuje założenie trawnika?

Ile kosztuje założenie trawnika?

Dom z ogrodem to marzenie wielu osób. Jeśli jesteś tym szczęściarzem i posiadasz własny kawałek ziemi, to pewnie zastanawiasz się, na jaki trawnik się zdecydować. Do wyboru masz dwie opcje. Tradycyjną, czyli wysiew nasion lub bardziej nowoczesną, jaką jest montaż gotowej już trawy w rolkach. Która z metod jest lepsza? Jaka jest cena zakładania trawnika? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniżej.

Trawa w rolce czy tradycyjny siew?

Najodpowiedniejszą porą na zakładanie trawnika poprzez wysiew jest początek maja lub przełom sierpnia i września. Są to dwa okresy, kiedy gleba jest odpowiednio wilgotna, a temperatura powietrza optymalna. W tym czasie występuje także niewielkie ryzyko przymrozków lub suszy. Pierwsze efekty tradycyjnej metody zakładania trawnika możesz zauważyć po mniej więcej dwóch tygodniach, ale na oczekiwany przez Ciebie rezultat będziesz musiał poczekać nawet kilka miesięcy. Dlatego jest to rozwiązanie dla osób cierpliwych, którym nie zależy na szybkich efektach. Zakładanie trawnika w ten sposób jest nie tylko czasochłonne, lecz także pracochłonne. Musisz zwrócić uwagę na chwasty, ptactwo, które lubi żerować na świeżo wysianej ziemi oraz zadbać o to, żeby woda nie wypłukała nasion.
Druga metoda jest o wiele szybsza. Trawa z rolki pozwala na otrzymanie pięknego trawnika wręcz natychmiast po jej zamontowaniu. Dodatkowym plusem jest również to, że utrzymanie jej w idealnym stanie jest bezproblemowe. Żeby cieszyć się pięknym trawnikiem z rolki, musisz tylko odpowiednio przygotować podłoże, podlewać trawę obficie oraz dbać o nią, wykonując zwyczajne zabiegi pielęgnacyjne, jak na przykład jej koszenie. Ta metoda zakładania trawnika jest polecana wszystkim osobom, którym zależy na szybkim i pięknym efekcie. Musisz jednak pamiętać o tym, że swoją pełną funkcjonalność uzyska dopiero po ukorzenieniu się. Należy ją regularnie podlewać, ale nie wolno po niej do tego czasu chodzić.

Zakładanie trawnika – cena

Założenie trawnika, który będzie zdobił Twój ogród przez kilka lat, wiąże się z kosztami. Wiele osób twierdzi, że tradycyjna metoda jest bardziej opłacalna oraz tańsza. Może po części mają rację, ale nie biorą one pod uwagę całościowych kosztów. Podczas tego zabiegu musisz uwzględnić to, że nasiona trawy mogą się nie przyjąć, więc trzeba będzie zabieg powtórzyć, że ptactwo wydłubie nasiona lub intensywny deszcz je wypłucze. Można też spodziewać się chwastów, więc trzeba będzie kupić dodatkowe preparaty, żeby się ich pozbyć. Przy trawie z rolki te problemy nie będą Cię dotyczyć.
Cena zakładania trawnika to koszt jednorazowy, jeśli zdecydujesz się na trawę z rolki. W cennikach firm, które oferują tę usługę możesz znaleźć różne wartości. Dlaczego? Ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim to, czy chcesz samemu założyć sobie trawnik z rolki, czy wolisz, żeby zrobili to fachowcy. Za każdym razem jednak przeprowadzana jest indywidualna wycena usługi. Ogromny wpływ na nią ma wielkość terenu, na którym ma być trawnik oraz to, czy podłoże pod niego zostało wcześniej odpowiednio przygotowane. Jeśli chcesz wykonać taką kalkulację, sprawdź ofertę firmy Zielone-studio.pl. Pracujący tam specjaliści poza przedstawieniem swojej usługi: zakładanie trawnika cennik, dokonają także odpowiednich pomiarów i udzielą fachowej pomocy w wyborze trawy z rolki.

Na którą metodę zakładania trawnika się zdecydować?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda z metod ma swoje wady i zalety, dlatego podczas wyboru najodpowiedniejszego trawnika do swojego ogrodu weź pod uwagę wszystkie aspekty, takie jak teren, na którym chcesz mieć trawę. Na skarpie zasianie trawy może być niemożliwe, nasiona mogą spłynąć podczas ich podlewania. Za to trawa z rolki położona na takim podłożu wypuści korzenie i będzie prezentować się idealnie przez lata. Przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultuj się ze specjalistą, który doradzi Ci, jaka metoda zakładania trawnika sprawdzi się najlepiej.

One thought on “Ile kosztuje założenie trawnika?

Comments are closed.