Najpopularniejsze kierunki narciarskie – gdzie pojechać na narty?

Najpopularniejsze kierunki narciarskie – gdzie pojechać na narty?

Wybór ośrodka idealnego na spędzenie urlopu zimowego nie zawsze jest prosty. Są jednak miejsca na mapie narciarskiej, które gwarantują dobre warunki, zarówno pogodowe jak i narciarskie. Takim miejscem są na przykład Dolomity. Jest to region wyjątkowy, który nie rozczaruje nawet najbardziej wymagających narciarzy.

Miłośnicy sportów zimowych mają dziś do wyboru wiele możliwości spędzenia zimowego urlopu w sposób aktywny. Obecnie jednym z najchętniej wybieranych kierunków narciarskich przez polskich turystów są Włochy. Malownicze, zapierające dech w piersiach widoki, idealnie przygotowane ośrodki i trasy narciarskie oraz doskonałe warunki pogodowe to coś, co przyciąga narciarzy z całego świata. Obecność lodowców oraz wysokie szczyty są gwarancją dobrej zabawy na śniegu, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Bardzo dobrze przygotowana infrastruktura narciarska spełni wymagania praktycznie każdego turysty. Malowniczo położone, ośnieżone stoki powodują, że Dolomity znajdują się na szczycie listy miejsc, które są polecane miłośnikom szaleństwa na nartach. Co jest w nich takiego wyjątkowego? Gdzie na narty Dolomity?

Narty Dolomity – Civetta

Większość stoków w ośrodku narciarskim Civetta znajduje się na wysokości od około 1500 m n.p.m. do 2100 m n.p.m. Daje to gwarancję naturalnego puchu i pięknych krajobrazów. W Civetta znaleźć także można trasy do narciarstwa biegowego oraz pieszej turystyki poza sezonem zimowym.

Civetta jest to jeden z największych ośrodków narciarskich w regionie Veneto, który obejmuje 4 miejscowości, takie jak: Alleghe, Palafavera, Selva di Cadore oraz Zoldo. Kurort Civetta jest szczególnie polecany dla rodzin planujących zimowy urlop z dziećmi i dla początkujących narciarzy. Większość tras zjazdowych w Civetta jest łagodnych, szerokich oraz pozbawionych drzew. Jest to miejsce idealne do stawiania swoich pierwszych kroków na nartach oraz na snowboardzie. Cały region oferuje także wiele szkółek narciarskich, w których niedoświadczeni narciarze, jak i najmłodsi mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanych instruktorów.

Dolina Val di Fassa – idealna na narty w Dolomitach

W centralnej części Dolomitów znajduje się legendarna dolina Val di Fassa, która na swoim terenie posiada jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Europie. Do dyspozycji turystów w Val di Fassa jest 9 kurortów, w których, w sumie znajduje się około 230 km tras narciarskich, o różnym stopniu trudności, począwszy od łagodnych, szerokich nartostrad po te najbardziej wymagające, czarne zjazdy. Dolina Val di Fassa jest idealna dla początkujących, rodzin z dziećmi, jak i dla zaawansowanych, którzy są spragnieni adrenaliny. Po całej dolinie można przemieszczać się w szybki sposób, korzystając z 120 wyciągów.

Dolina Val di Fiemme – wrota Dolomitów

Val di Fiemme oferuje turystom ponad 100 kilometrów, doskonale przygotowanych tras zjazdowych, które w zdecydowanej większości są sztucznie naśnieżane. Do dyspozycji turystów jest tu kilka bardzo dobrze przygotowanych ośrodków narciarskich, między innymi takich jak: Alpe Cermis-Cavalese, Passo Lavazé-Oclini, Ski Center Latemar oraz Alpe di Bellamonte-Lusia.

Największy ośrodek Val di Fiemme to Ski Center Latemar-Obereggen, który oferuje narciarzom ponad 30 tras o długości około 50 km. Dodatkowo znajdują się tam gondole, nowoczesne wyciągi krzesełkowe oraz orczykowe. Do dyspozycji miłośników nart pozostają także snowparki oraz trasy z możliwością pomiaru czasu zjazdu. Jest to ośrodek narciarskich w Dolomitach, polecany szczególnie doświadczonym narciarzom, którym z pewnością spodoba się bardzo wymagająca, czarna trasa Piste Angello.

Dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi, zdecydowanie bardziej odpowiedni będzie Alpe Cermis, który posiada sporo łagodnych i niezbyt stromych tras. Co więcej, dla dzieci szczególną atrakcją będzie nartostrada Cermislandia, na której w trakcie zjazdu dzieci mogą spotkać swoje ulubione postaci z bajek. Dolina Val di Fiemme jest także rajem dla miłośników narciarstwa biegowego, ponieważ posiada około 150 km profesjonalnych tras biegowych.