Propozycje fototapet na ścianę do salonu

Propozycje fototapet na ścianę do salonu

Salon spełnia bardzo ważną funkcję w domu, jest wspólnym miejscem do odpoczynku dla wszystkich domowników, a także przestrzenią reprezentacyjną, w której przyjmujesz gości i znajomych. Wykorzystanie fototapety w aranżacji salonu umożliwi poprawienie proporcji wnętrza, nada mu głębi oraz uczyni aranżację niepowtarzalną.

Styl wnętrza a fototapeta

Tapeta powinna ściśle podkreślać zastosowaną stylistykę wnętrza. Styl glamour będzie odpowiednio podkreślony dzięki zastosowaniu fototapety na ścianę do salonu kojarzącej się z przepychem i luksusem z elementami złota lub srebra. Kwieciste desenie będą dobrze prezentować się w stylu francuskim bądź prowansalskim. Stylistyka skandynawska będzie miejscem, w którym zastosowanie znajdzie fototapeta lasu we mgle.

Dylemat, jaka tapeta do salonu w stylu industrialnym zostanie rozwiązany, poprzez zastosowanie nowoczesnych geometrycznych motywów albo wzoru imitującego mur ze starych cegieł. W takim przypadku sprawdzą się też minimalistyczne, ale wyraziste czarno-białe grafiki albo fototapety z grafiką 3D. Do salonu w stylu rustykalnym bądź vintage możesz wybrać obraz przedstawiający przekrój słojów drewna albo fakturę niektórych materiałów, np. splotów wełny.

Zmiana proporcji salonu przy pomocy fototapety

Jaka tapeta do salonu, jeśli jest wąski i ciasny, a ponadto brakuje w nim światła słonecznego? Takie wnętrze może zupełnie odmienić swój charakter poprzez odpowiedni dobór fototapety, np. trójwymiarowy wzór, który przedstawia widok uliczki, tunelu albo krajobrazu. Większej ilości światła dostarcza motyw na jasnym tle, widok słonecznej plaży lub błękitnego nieba. Fototapeta połączona z uzupełniającymi ją kolorami ścian utworzy idealne złudzenie i podkreśli elementy, które chcesz uwydatnić, dzięki temu można odwrócić uwagę od defektów pomieszczenia. Duże, spektakularne wzory fototapet na ścianę do salonu dobrze się komponują, jeśli stanowią tło dla innych elementów wnętrza znajdujących się w salonie. Może to być kanapa, fotel lub stół, które zrównoważą proporcje.

Trzeba także pamiętać, że fototapety na ścianę do salonu, które przedstawiają jakiś widok albo tapeta las, wymagają pewnej odległości od ściany, lepiej przeznaczyć na nie węższe przestrzenie. Jeśli dwie pozostałe  będą w stonowanej kolorystyce, konsekwencją będzie przybliżenie podkreślonych ścian i poprawa proporcji całego pomieszczenia. Mocne i wyraziste wzory tapet będą dobrze wyglądały w dużych, przestrzennych salonach. Zastosowane w małym wnętrzu mogą je optycznie przytłoczyć i spowodować, że wyda się jeszcze mniejsze.

Aranżacja wnętrza – jaka tapeta do salonu?

Wybierając fototapetę do salonu, warto zastosować motywy roślinne, kwiatowe wzory dają duże możliwości wyboru i różnych zastosowań aranżacyjnych. Decydując się na niebieski kolor, jako wiodący w stylizacji, można dobrać tak samo intensywne, kobaltowe wzory kwiatów, delikatne błękitne odcienie oraz różne wariacje turkusu. Motywy roślinne to nie tylko kwiaty, może to być fototapeta las lub różne kształty i wielkości liści.

Jeśli chcesz zastosować duże, geometryczne wzory fototapety na ścianę do salonu, trzeba zwrócić uwagę na zastosowanie harmonii pozostałych elementów wnętrza, aby uniknąć wrażenia niepotrzebnego chaosu. Eleganckie wnętrze może podkreślić fototapeta o delikatnej strukturze i deseniu, która jest odpowiednim tłem dla klasycznych, zabytkowych mebli jak też dla nowoczesnych sprzętów w minimalistycznym stylu. Wyjątkowo elegancko prezentują się białe fototapety z łagodnymi deseniami np. w formie drzewa albo czarno-biała tapeta las. Jeśli chcesz poczuć dreszcz adrenaliny i przygody nie wychodząc z domu, na pytanie, jaka tapeta do salonu, wystarczy, że dokonasz wyboru tapety 3D z motywem afrykańskiego buszu lub dużego wodospadu. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby uzyskać wizualny efekt głębi oraz gry świateł i cieni.

Możesz również pokusić się o wykonanie fototapety na ścianę do salonu ze zdjęciem własnego autorstwa, co spowoduje, że pomieszczenie nabierze osobistego i niepowtarzalnego charakteru.