Soki dla cukrzyków – jaki sok wybrać na obniżenie cukru?

Soki dla cukrzyków – jaki sok wybrać na obniżenie cukru?

Osoby borykające się z cukrzycą muszą szczególnie uważać na swoją dietę, ponieważ nawet niewielkie odstępstwa od wyznaczonych przez lekarza norm mogą mieć bardzo nieprzyjemne skutki. To szczególnie trudne dla osób, które uwielbiają słodkie napoje. Można jednak poradzić sobie z tym zjawiskiem, stawiając na zdrowe napoje bez dodatku cukru. Jakie soki pić przy cukrzycy?

Cukrzyca to grupa chorób związana z hiperglikemią, a więc zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Jest to spowodowane nieprawidłowym działaniem insuliny. Warto wspomnieć, że przewlekła hiperglikemia może owocować zaburzeniem i uszkodzeniami narządów, takich jak nerki, oczy, nerwy, naczynia krwionośne, serce. Lekarze są zgodni, że wszyscy pacjenci, których dotyka ta dolegliwość, muszą stosować się do jasnych wytycznych w zakresie odżywiania. Na powstanie cukrzycy mają wpływ geny, jednak w wielu przypadkach to sam człowiek jest winny jej powstaniu, co wiąże się z nieprawidłową dietą, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, skłonnością do podjadania. Warto wiedzieć, że w Polsce na tę dolegliwość choruje aż 3 mln osób.

Oczywiście, każdy diabetyk powinien zadbać o dostarczenie swojemu organizmowi odpowiednich ilości płynów. Zaleca się picie wody, jednak nie każdy jest do tego zdolny, jeżeli wcześniej pił sporo napojów słodzonych. Z tego powodu dobrze jest postawić na soki dla cukrzyków, a więc takie, które nie posiadają dodatku w postaci rafinowanego cukru, najlepiej też unikać produktów ze słodzikiem, ponieważ są zwyczajnie niezdrowe. Zamiast tego znacznie lepszym wyborem jest postawienie na produkty świeże i jak najmniej przetworzone, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niedobrych dla cukrzyków dodatków.

Jaki sok na obniżenie cukru?

Soki dla cukrzyka mogą być różne, dzięki czemu kierując się wyborem, stawiaj na swoje preferencje. Specjaliści przypominają, że świetnym rozwiązaniem dla diabetyków są soki warzywne. Dlaczego? Warzywa bowiem regulują poziom cukru we krwi, a przy tym pozytywnie wpływają na cały organizm, a więc ułatwiają także zrzucenie zbędnych kilogramów, ponieważ świetnie działają na metabolizm.

Dobrym pomysłem jest postawienie na soki dla cukrzyka z jarmużu. Można je wykonywać samodzielnie, co pozwoli mieć pewność świeżości. Wystarczy zblendować liście, warto dodać do tego na przykład brokuły. W ramach wzbogacenia smaku i niejakiego posłodzenia można dodać ulubiony owoc i cynamon. Jeżeli napój będzie zbyt gęsty, dolej odrobinę wody. Taka mikstura pozytywnie wpływa nie tylko na poziom cukru we krwi, ale też wiele innych czynności organizmu. Warzywa w diecie są bardzo ważne, a przetworzenie ich na sok pozwala szybciej wchłonąć zawarte w nich substancje.

Nie tylko soki warzywne

Wiele osób nie lubi jednak warzywnych soków głównie z powodu specyficznego smaku. Zapewniamy, że można się do niego przyzwyczaić i pokochać, jednak ludzie chcący skorzystać z produktów wyłącznie owocowych również mogą to zrobić. Należy jednak postawić wyłącznie na świeże produkty. Warto pamiętać, by nie przesadzać z ilością takich soków. Najlepiej traktować je jako deser, a nie sposób na zaspokojenie pragnienia.

Korzystając z soków dla diabetyków, zawsze zwracaj uwagę na zachowanie swojego organizmu po przyswojeniu napoju. Z tego powodu przy pierwszym spożyciu wypij na przykład maksymalnie pół szklanki.

Jabłka, a cukrzyca

Jabłka to bez wątpienia najbardziej popularne w Polsce owoce, dlatego wielu cukrzyków zastanawia się, czy spożywanie produktów z ich zawartością jest bezpieczne. Okazuje się, że tak! Tutaj również jednak warto postawić na małą ilość soku, można go też rozcieńczać wodą.