Czym jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi?

Czym jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi?

Kościół katolicki zajmuje bardzo ważne miejsce w życiu narodu polskiego. Jest wpisany w naszą tradycję. Zdecydowana większość społeczeństwa przyznaje się do wyznawania wiary katolickiej i ją praktykuje. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju prężnie działają różne organizacje katolickie, w tym Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Czym jest i jakie są główne jego założenia, zgodnie z którymi już od ponad 21 lat działa w naszym kraju?

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi – ogólnie

SKCh im. ks. Piotra Skargi jest polską organizacją, która skupia katolików świeckich o poglądach konserwatywnych. Jak widać, w Polsce takich osób nie brakuje, więc chętnie przystępują one do tego stowarzyszenia. Kto jest odpowiedzialny za powstanie tej organizacji? Otóż przyczyniło się do tego inne stowarzyszenie, a mianowicie pozarządowe Stowarzyszenie Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP). Jest to jedna z organizacji non profit. Ich cała działalność opiera się na datkach, jakie przekazywane są przez wiernych z całego świata. TFP jest światowym zgromadzeniem, którego zasięg obejmuje wszystkie kraje, gdzie dzisiaj można spotkać chrześcijan, w tym również Polskę.

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi powstało w Krakowie w 1999 roku, a w 2001 została powołana fundacja Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi w celu koordynacji działań Stowarzyszenia. Na głównej stronie tej formacji kościelnej można przeczytać, że jest to stowarzyszenie prywatne, które nie podlega prawu kanonicznemu. Działają oni z kolei zgodnie z dekretem soborowym Apostolicam Actuositatem. Na czele całej organizacji stoi od wielu lat, od samego właściwie początku, Sławomir Olejniczak.

Działalność SKCh im. ks. Piotra Skargi

Jest to stowarzyszenie, które nie tylko widnieje na oficjalnej stronie, ale przede wszystkim aktywnie angażuje się w różnego rodzaju działalności. Można do tego zaliczyć chociażby organizację corocznego Marszu dla Życia i dla Rodziny. Działalność społeczna nie jest im obca, co też zostaje docenione przez niektóre środowiska. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi cieszy się dobrą opinią za to, że nie tylko angażuje się w działania społeczne, ale również w wiele akcji edukacyjnych. Wiele osób z wielką niecierpliwością oczekuje na ich spotkania naukowe, jak również wykłady z wieloma znanymi osobistościami. SKCH im. ks. Piotra Skargi to również działalność wydawnicza. To oni odpowiedzialni są za to, że na rynku ukazują się takie tytuły, jak „Przymierze z Maryją” i „Polonia Christiana”. Oprócz tego, mają oni na koncie wiele wydawnictw książkowych.

W sumieniu Polaków

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi postawiło sobie za główny cel bronić nadrzędnych wartości chrześcijańskich. Nie ma tutaj wielkich filozofii, chodzi tutaj bowiem m.in. o rodzinę, tradycję oraz zasady moralne w życiu społecznym i kulturalnym poprzez działalność społeczną, religijnooświatową, kulturalną i charytatywną. I tak się dzieje. Założyciele tego stowarzyszenia deklarują się, że chcą przebudzić sumienia Polaków, dzięki czemu będą oni bardziej świadomi odnośnie do tego, czego dokonują. W tym celu nie tylko angażują się w kampanie społeczne, ale również prowadzą własne portale informacyjne, gdzie można znaleźć szereg potrzebnych wiadomości. Oprócz tego zajmują się sprzedażą dewocjonaliów, prowadzą akcje charytatywne, czy też angażują się w zbiórki na rzecz budowy nowych kościołów. Nawet podczas trwania ogólnoświatowej pandemii SKCH im. ks. Piotra Skargi organizowała się w pomoc szpitalom.

Dziwić więc może fakt, że pomimo tak prężnie prowadzonych działań, SKCH im. ks. Piotra Skargi krytykowana jest przez kurię krakowską. Tylko że nie wszystkim może podobać się taka działalność. W ocenie zdecydowanej większości osób Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi to ludzie, którzy dążą do dobrego, dzięki czemu wszystko może tak prężnie i długo działać.

One thought on “Czym jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi?

Comments are closed.