Jak zamontować listwy przypodłogowe LED?

Jak zamontować listwy przypodłogowe LED?

Listwy przypodłogowe LED pełnią rolę wykańczania podłóg i maskowania ewentualnych niedoskonałości montażowych. Montuje się je w miejscu styku ściany z podłogą, tak, by zasłaniały szczeliny dylatacyjne i nierówno docięte deski, czy płytki.

Ostatnio jednak, jak pewnie zdążyłeś już zauważyć, przeglądając na przykład magazyny budowlane, trend osiąga listwa z oświetleniem LED. Dlaczego? Ponieważ jest świetnym elementem dekoracyjnym pomieszczeń i stanowi również główne źródło światła. Często jest wykorzystywana do wystroju salonu, sypialni, przedpokoju, a nawet kuchni. Oprócz wspaniałego efektu, jaki daje listwa LED, zapewnia ona system zaprojektowany tak, by nie oślepiać użytkowników i równomiernie oświetlać powierzchnie. Decydując się na oświetlenie LED w formie listwy, możesz stworzyć własną lampę LEDową – wystarczy, byś wybrał jej kształt, barwę i moc światła – jednak, by uzyskać pożądaną jasność, będziesz musiał użyć większej ilości taśmy ze strumieniem świetlnym. Bardzo ważny jest też aspekt właściwego odprowadzenia ciepła i zapewnienia, trwałego, bezpiecznego efektu. Żeby taki osiągnąć, najlepiej, byś wybrał listwy wykonane z aluminium.

LISTWY PRZYPODŁOGOWE LED – MONTAŻ

By uzyskać piękny efekt LEDowego oświetlenia pomieszczeń, nie musisz koniecznie  zatrudniać fachowców – możesz to zrobić samodzielnie, mimo że na początku wydaje się to czarną magią. Jeśli jednak przeanalizujesz wszelkie za i przeciw i zdecydujesz się na samodzielny montaż, musisz bezwzględnie pamiętać o bezpieczeństwie. Z elektryką nie ma żartów, tym bardziej, jeśli nie jesteś profesjonalistą w tym zakresie. Pamiętaj więc o higienie pracy, przygotowaniu stanowiska i wyłączeniu wszelkich zasilaczy. Ważne jest też, by pracować dokładnie i precyzyjnie – bo tylko tak możesz uzyskać piękny i zamierzony efekt.

Mając na uwadze, że tylko prawidłowe umieszczenie oświetlenia może zapewnić Ci zadowolenie z atrakcyjności pomieszczenia, konieczne jest odpowiednie przygotowanie.

LISTWY PRZYPODŁOGOWE LED JAK ZAMONTOWAĆ?

1. Najpierw obliczenia. Musisz przeliczyć, ile materiału jest Ci potrzebne do zamontowania. Długość równa się obwód danego pomieszczania.  Na pewno zależy Ci na najwyższej jakości, dlatego wybierając materiał, zwróć uwagę na jego jakość oraz mechanizm, jakim pokryty jest ekran. Najlepiej, by nie było na nim żadnych uszkodzeń. Potrzebne będą Ci też wkręty samogwintujące 3,5 x 25 lub kołki 6 mm –  służą one do mocowania cokołu podłogowego, oraz narożniki, wtyczki i złącza. Niektóre sklepy budowlane oferują przycięcie materiału – jeśli nie masz doświadczenia z samodzielnym wycinaniu, najlepiej byś skorzystał z ich usług.

2.  Montaż zacznij od zainstalowania listwy przypodłogowej do oświetlenia LED. Na początku użyj elementów niewymagających cięcia, potem wytnij krótkie kawałki do włożenia (ważne jest, by ich końce były ustawione pod kątem prostym!) i zlikwiduj odstające elementy z obszaru cięcia.

3. Następnym krokiem jest użycie wiertarki. Potrzebna jest ona do wywiercenia otworów w ścianach. Jeśli ściany są równe, to odległość między otworami wynosi 0,5 m, odległość od podłogi do środka kanału kablowego. W przypadku, gdy Twoje ściany są zbudowane z karton-gipsu i są zamontowane na metalowym profilu, to wystarczy, byś przykręcił śrubę, gdy miejsce mocowania uderzy w metal.

WAŻNE! Nie powinieneś wiercić w listwie podłogowej. Do tego najlepiej użyj szydła (na przykład naostrz ostrze śrubokręta).

4. Kiedy już zamontujesz wszystkie listwy, podświetlenie płyty zainstaluj według wzoru. Jeśli masz dostępną jakąś płaską powierzchnię lub, stół zrób to na nim. Odsłoń klejącą warstwę taśmy i przyklej ją do kanału.

5. Na sam koniec pozostanie Ci już tylko izolacja połączeń. Zrobisz to dzięki rurce termokurczliwej i przezroczystej wkładce. Na ścianie zainstaluj panel sterowania, który będziesz obsługiwać wybranym pilotem.

One thought on “Jak zamontować listwy przypodłogowe LED?

Comments are closed.