Jakie zabawki wybrać dla dziecka?

Jakie zabawki wybrać dla dziecka?

Rodzice dbają o rozwój swoich dzieci na różnych płaszczyznach. Często zapisują pociechy na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe, które rozwijają u nich nowe umiejętności. Nie zapominajmy jednak o wartości, jaką dla rozwoju dziecka ma zabawa spontaniczna! Zapewnia ona maluchowi źródło potrzebnych stymulacji, jest okazją do twórczego myślenia (nie: odtwórczego). Zabawa sprawia dzieciom wiele radości, ale stanowi także ogromną szansę rozwojową. Świadomy rodzic może wykorzystać tę wiedzę do wpierania rozwoju swojego dziecka. Czym warto kierować się przy wyborze zabawek dla malucha? To proste – tym, czy są one dla niego rozwojowe. Oznacza to w praktyce, że dobrze sięgać po zabawki, które będą uzupełnieniem zabawy spontanicznej dziecka w taki sposób, aby rozwijała ona jego kreatywność i stanowiła przygotowanie do tego, by mogło ono sprostać nowym zadaniom, które pojawiać się będą na jego drodze.

Zabawa spontaniczna i jej znaczenie dla rozwoju dziecka

Ciekawość jest naturalna dla dzieci, to nią kierują się Wasze pociechy np. przy wyborze zabawek, które mają stać się elementami ich zabawy. Potencjał rozwojowy jest w dziecku. Oznacza to tyle, że dziecko ciągnie do nowości adekwatnej do okresu rozwojowego, w który wkracza. Jako rodzice możecie wsłuchiwać się w potrzeby malucha, obserwując, w jaką stronę kieruje on swoją ciekawość. Będzie to sygnałem, jakie są aktualne potrzeby Waszego dziecka, jakie czynności będą wspierać jego aktualny rozwój. Zabawa spontaniczna to taka forma aktywności, podczas której dziecko robi, co chce, jak chce i kiedy chce, za pomocą takich zabawek, jakie wybierze samo, a więc – krótko mówiąc – samodzielnie wyznacza tor swoich działań. Dzięki takiemu spędzaniu czasu dziecko uczy się metodą prób i błędów, a wiedza, którą wówczas nabywa, będzie trwała i da mu poczucie sprawstwa.

Jak wspierać, zamiast przeszkadzać?

Podsumowując to, co zostało wyżej powiedziane: zabawa spontaniczna jest odpowiedzią na potrzeby Waszego dziecka, dostarcza mu odpowiednich doświadczeń potrzebnych na danym etapie rozwojowym. W jej trakcie maluch wybiera do zabawy przedmioty, którym nadaje jakieś konkretne znaczenia. Jeśli chcecie wspierać rozwój Waszego dziecka przez zabawę, powinniście pamiętać o tym, że podsuwając mu dodatkowe przedmioty, które pasują do jego zabawy, możecie wzbogacać ją o nowe wątki. Produkty firmy Wader, oferowane na stronie http://www.bazgrajka.pl/zabawki-wader-czym-sie-wyrozniaja/, to propozycja kolorowych, różnorodnych, przyjaznych dla oka dziecka zabawek, które urozmaicą zabawę dziecka. Wachlarz modeli i rodzajów zabawek Wader pozwoli Wam wybrać takie, które najbardziej pasują do Waszego malucha i jego zainteresowań, co sprawi, że jeszcze trafniej uzupełnią one jego zabawę spontaniczną.

Oprócz podsuwania elementów wzbogacających, pamiętajcie także o tym, by zapewniać malcowi odpowiednią przestrzeń i nie odrywać go niepotrzebnie od danej czynności, w którą się angażuje w ramach zabawy. Dziecko potrzebuje miejsca do możliwie jak najdłuższej zabawy spontanicznej, aby zebrać jak najwięcej potrzebnych doświadczeń. Dziecięcej działalności szczególne znaczenie nadaje wykazywane przez rodzica zainteresowanie. Wasza aprobata ma dla dziecka szczególne znaczenie i będzie pobudzała jego zaangażowanie w zabawę, a tym samym wspierała zdobywanie nowych umiejętności.

Jakie zabawki wybrać dla dziecka? Podsumowanie

Nie należy zaniedbywać zabawy spontanicznej dziecka na rzecz zorganizowanych (oczywiście równie potrzebnych) zajęć. Zachęcając malucha do swobodnej zabawy, pozwalasz mu rozwijać twórcze myślenie i zdobywać umiejętności potrzebne na danym etapie rozwojowym. Sami najlepiej znacie swoją pociechę, wiecie, jakie zabawki Wader interesują ją najbardziej. Dużym ułatwieniem może być dla Was szeroka oferta zabawek Wader, która pozwoli Wam wybrać produkty, trafiające najlepiej w gust Waszego dziecka. Zatem, obserwując dziecko, możecie wspierać jego rozwój przez zabawę dzięki:

  • okazywaniu mu należytego zainteresowania,
  • stwarzaniu odpowiednio dużej przestrzeni do zabawy,
  • podsuwaniu elementów, które mogą wzbogacić jego zabawę.