Otulacze dla dzieci – dlaczego warto je mieć?

Otulacze dla dzieci – dlaczego warto je mieć?

Życie niemowlaka do momentu przyjścia na świat ograniczało się do przebywania w brzuchu mamy. Co ważne, ta przestrzeń była niewielka, ciemna, ale i bardzo ciepła. Ciało człowieka ma zwykle 36,6°C. Po narodzinach dziecko szuka podobnej przestrzeni, a żadna kołderka mu jej nie zastąpi. Z pomocą przychodzą wtedy kokony niemowlęce.

Co to jest otulacz?

Otulacze dla dzieci to rodzaj kocyków, które służą do owinięcia nimi niemowlęcia. Nie jest to jednak zwykły kocyk. Dzięki zastosowaniu przy jego produkcji miękkich i ciepłych materiałów, niemowlę w nie otulone czuje się, jakby było blisko mamy. Dziecko do chwili porodu jest wręcz zjednoczone ze swoją rodzicielką. Po porodzie czuje się zagubione. Temperatura otoczenia znacząco spada, dociera do niego wiele bodźców zewnętrznych, których dotychczas nie znał. Otulacz daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Sprawia, że ma wrażenie, jakby znowu było w brzuchu swojej mamy. Dodatkowo chroni je przed otoczeniem, izolując i wyciszając.

Jak używać otulacza dla noworodka?

Kokony niemowlęce służą do otulania noworodków. Dziecko, które dotychczas przebywało w bardzo ciasnej przestrzeni, poczuje się bezpiecznie, jeśli znowu będzie mocno otulone. Dlatego otulacz, powinien ściśle przylegać do ciała noworodka. Używa się go głównie w porze snu. Maleństwo w nie zawinięte łatwiej się wycisza, szybciej uspokaja i zasypia. Otulaczy dla noworodków używa się przede wszystkim w pierwszych miesiącach życia. To wtedy wsparcie z zewnątrz jest najbardziej potrzebne małemu człowiekowi.

Jaki otulacz wybrać?

Przy wyborze otulacza dla noworodka należy kierować się kilkoma właściwościami. Najważniejszy będzie tu rodzaj materiału, z którego został wykonany wybrany przez nas otulacz. Najlepiej sprawdzają się miękkie materiały, w które dziecko będzie mogło dodatkowo się wtulić. Dobrym wyborem powinien okazać się otulacz z muślinu.

Ten miękki materiał idealnie sprawdzi się w tej roli. Jest to rodzaj bawełny, będący jednym z najdelikatniejszych materiałów. Muślin poza swoją wyjątkową miękkością ma również inne cechy, które sprawiają, że idealnie nadaje się na otulacz. Przede wszystkim doskonale absorbuje zapach mamy, co sprawia, że dziecko odczuwa bliskość i bezpieczeństwo. Dodatkowo delikatność muślinu w żaden sposób nie podrażnia skóry noworodka, która jest jeszcze bardzo cienka.

Bardzo istotne są również właściwości termoizolacyjne otulaczy wykonanych z muślinu. Dziecko odczuwa komfort cieplny. Nie musimy obawiać się, że jest mu zimno lub za gorąco. Tkanina doskonale oddycha, dzięki czemu oddaje nadmiar ciepła, nie dopuszczając do znaczących spadków temperatury.

Jak dbać o otulacz niemowlęcy?

Otulacze często się brudzą. Używane codziennie powinny być regularnie prane. Należy jednak pamiętać, by do ich prania nie używać intensywnych środków chemicznych. Najlepsze będą proszki i płyny przeznaczone do prania rzeczy dla niemowląt. Większość kokonów niemowlęcych pierze się w 30°C. W trosce o najdelikatniejszą skórę Twojego maleństwa nie należy również prać otulaczy w pralniach chemicznych.

 

One thought on “Otulacze dla dzieci – dlaczego warto je mieć?

Comments are closed.