Toczenie CNC – co to jest?

Toczenie CNC – co to jest?

CNC oznacza komputerowe sterowanie numeryczne i jest obecnie wykorzystywane od niemal 70 lat w procesach obróbki skrawaniem, co znacznie skraca czas trwania poszczególnych operacji i zwiększa wydajność produkcji. Najczęściej stosowaną obróbką skrawaniem jest obecnie toczenie, które pozwala na szybkie wykonanie elementów posiadających osie obrotu. Toczenie CNC Mielec posiada szeroką ofertę, która zapewnia najwyższą, jakość wykonania detali oraz konkurencyjne terminy realizacji.

Na czym polega toczenie CNC?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co to jest toczenie CNC? Na pierwszy rzut oka przypomina ono zwykłą obróbkę na tokarce rewolwerowej. Element umieszczany jest w kłach mocujących i poddawany wysokiej prędkości obrotowej. W tym momencie kończą się wszelkie podobieństwa z tradycyjną obróbką i do gry wchodzi sterowanie komputerowe. Narzędzia wykonują, bowiem ruchy zgodnie z napisanym wcześniej programem. Dzięki temu obrabiany detal charakteryzuje się wysoką dokładnością oraz jakością powierzchni. Płyn obróbkowy podawany jest bezpośrednio na miejsca skrawania w sposób automatyczny, dzięki czemu można osiągnąć niską chropowatość. Szybkość toczenia jest bardzo wysoka, co sprawia, że czas potrzebny na wykonanie danego elementu jest możliwie najkrótszy.

Sercem toczenia CNC jest program komputerowy, który nadaje wszystkie parametry oraz ruchy narzędzia. Jego pisaniem zajmuje się wykwalifikowany pracownik, który posiada duże doświadczenie w dziedzinie technologii obróbki skrawaniem. Potrafi on w optymalny sposób dobrać kolejne operacje tak, aby skrócić maksymalnie czas pracy obrabiarki CNC oraz zmniejszyć koszty.

Jakie są zalety toczenia CNC?

Największą zdecydowanie zaletą toczenia CNC jest fakt, że nie jest potrzebny doskonały tokarz z wieloletnim doświadczeniem. Cała obróbka realizowana jest za pomocą automatycznych ruchów narzędzia, które sterowane jest poprzez wbudowany w tokarkę komputer. Możemy, więc zapewnić wysokiej klasy części, które będą posiadać powtarzalne wymiary. Niezależnie od tego czy potrzebujesz kilka takich samych elementów, czy raczej nastawiasz się na produkcję seryjną – możesz być pewien, że nie znajdziesz w Mielcu drugiego takiego toczenia CNC, które wykona wszystkie części z tak wysoką powtarzalnością wymiarową.

Ile kosztuje toczenie CNC? U nas otrzymasz bardzo atrakcyjne oferty z uwagi na fakt, że korzystamy z nowoczesnych obrabiarek CNC, które pozwalają na skrócenie czasu obróbki. Dzięki temu, że stosujemy nowoczesne narzędzia, możemy zoptymalizować w wydajny sposób nasze procesy, co zapewni mniejsze koszty po Twojej stronie.

Jakie narzędzia stosuje się podczas toczenia CNC?

Podczas toczenia CNC stosujemy wysokiej klasy narzędzia wykonane z ceramiki lub węglików spiekanych, co zapewnia optymalne parametry obróbki. Jeżeli chodzi o budowę narzędzi, to najczęściej stosuje się tak zwane narzędzia składane. Ich konstrukcja polega na tym, że ostrza wykonane są ze specjalnych płytek o kształcie trójkąta lub rombu. W środku znajduje się miejsce na mocowanie płytki do sztywnego korpusu. Dzięki temu można w łatwy sposób dokonać na przykład wymiany zużytego narzędzia, co zapewnia szybki powrót do pracy i zmniejszenie kosztów obróbki. Mocowanie za pomocą śruby umożliwia również łatwe pozycjonowanie płytki, co pozwala na optymalizację toczenia CNC.

W celu optymalizacji procesów obróbki skrawaniem wykonuje się narzędzia o dużej ilości płytek, które w jednym przejściu potrafią wykonać kompletną geometrię zadanego elementu. Dzięki takiej budowie koszty toczenia CNC zdecydowanie spadają, co pozwala na zapewnienie atrakcyjnych cen dla naszych klientów. Możemy również w łatwy sposób doprowadzić płyn obróbkowy do miejsca pracy, co skutkuje bardzo dobrą powierzchnią wykonywanego detalu.

Płytki skrawające w narzędziach skrawanych w swojej budowie zawierają również specjalne łamacze wiórów. Pozwala to na optymalizację procesów obróbki, ponieważ centrum obróbkowe nie zapycha się wiórami, które mogą uszkodzić obrabiane powierzchnie.

One thought on “Toczenie CNC – co to jest?

  1. Kunszt językowy autora i sposób przedstawienia informacji na najwyższym poziomie.

Comments are closed.