Gdzie pojechać na narty? Najpopularniejsze kierunki

Gdzie pojechać na narty? Najpopularniejsze kierunki

Narciarstwo to sport, który ma tyle samo przeciwników, co i zwolenników. Sceptycy nie rozumieją, co ekscytującego może być w zjeżdżaniu w dół z góry w zimnie, mrozie i wśród padającego śniegu, na dodatek w niezbyt wygodnym stroju. Ci, którzy zapałali miłością do narciarstwa, przekonują natomiast, że nic nie równa się z ilością endorfin, które wyzwalane są przez połączenie prędkości, sportowej rywalizacji i pięknych widoków. Niezależnie od tego, do której z grup się zaliczasz i czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z szusowaniem, czy jesteś już niemal profesjonalistą, warto dowiedzieć się które kierunki najczęściej przyciągają narciarze i co sprawia, że są tak popularne.

Gdzie na narty w Polsce?

Pierwszym i oczywistym skojarzeniem z uprawianiem sportów zimowych w kraju jest Zakopane, które istotnie stanowi najczęstszy wybór narciarzy z całej Polski. Swoją renomę zawdzięcza nie tylko dużej ilości stoków narciarskich o różnych stopniach trudności, ale także bogatemu zapleczu hotelowo-gastronomicznego. Zakopane jest bardzo dobrym wyborem w sytuacji, gdy nie wszyscy w grupie jeżdżą na nartach – wówczas Ci, których szusowanie nie przekonuje, nie będą mieli problemu ze znalezieniem innych form spędzania czasu. Miasto to stanowi także doskonałą bazę wypadową do okolicznych, górskich miejscowości i na liczne szlaki.

Pozostając na Podhalu, nie sposób nie wspomnieć o Białce Tatrzańskiej, znajdującej się w niedalekiej odległości od Zakopanego, a oferującej równie bogate zaplecze noclegowe. 15 kilometrów tras niezbyt wymagających i o średnim stopniu trudności co roku przyciągają rzesze turystów, dlatego zimowy urlop w Tatrach warto planować z wyprzedzeniem. Jeśli jednak wszystkie kwatery będą już zarezerwowane, warto rozważyć wyjazd poza województwo małopolskie i skierować się, chociażby do Szczyrku. Miasteczko nazywane niekiedy zimową stolicą Beskidów cieszy się dużą popularnością ze względu na urozmaicenie i długość tras (łącznie prawie 40 kilometrów), a także ofertę atrakcji, którymi można cieszyć się po zejściu ze stoku. Jadąc dalej na zachód, watro zatrzymać się w Szklarskiej Porębie, najpopularniejszym ośrodku narciarskim Dolnego Śląska. Miejsce to cieszy się sławą głównie ze względu na niesamowite widoki oraz dużą liczbę niezbyt wymagających tras.

Gdzie na narty w Europie?

Po opanowaniu techniki jazdy w polskich górach i zapoznaniu się z rodzimą ofertą ośrodków narciarskich warto wybrać się do jednego z europejskich państw – naprawdę jest w czym wybierać. Jeśli chodzi o Włochy, dużą popularnością cieszą się Valdifiemme narty. Jest to widokowa dolina, która oprócz dobrych warunków do uprawiania narciarstwa (i to nie tylko amatorskiego, ale również półprofesjonalnego) może się poszczycić dużą liczbą dni słonecznych, także w zimie i bardzo bogatą ofertą gastronomiczną, która zadowoli mniej i bardziej wyrafinowane podniebienia. Osoby, które dopiero próbują swoich sił w narciarstwie, dobrze odnajdą się natomiast w popularnym Val di Sole, w którym aż 30% tras przeznaczonych jest dla początkujących.

Amatorzy serów i wina mogą wybrać Francję, a  w niej jeden z popularnych ośrodków takich jak Val Thorens (najwyżej położony kurort narciarski w Alpach), Chamonix – Mont Blanc (luksusowy ośrodek, z bardzo dużą liczbą eleganckich hoteli i sklepów) albo Alpe d’Huez, którego dumą są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności trasy. Jeśli jednak poszukujesz doskonałych warunków nieco bliżej Polski, warto zastanowić się nad wyborem Austrii lub Słowacji. Ta pierwsza oferuje doskonałe warunki nie tylko podczas zimowych miesięcy, ale nierzadko aż do kwietnia lub początku maja, zwłaszcza na lodowcach, chociażby bardzo popularnym lodowcu Stubai. Oprócz lodowców Austria ma do zaoferowania wiele ośrodków, zlokalizowanych w uroczych miasteczkach, jak na przykład Schladming czy Ischgl. W Czechach do najpopularniejszych ośrodków należą Szpindlerowy Młyn, w którym nie tylko miłośnicy białego szaleństwa znajdą coś dla siebie, miasto słynie bowiem z mnogości oferowanych form spędzania wolnego czasu, Skiareal Klinovec, i Jested – Liberec, które są dedykowane głównie początkującym oraz niezbyt zaawansowanym narciarzom, głównie ze względu na ilość niebieskich tras oraz oślich łączek i polan (oczywiście dobrze utrzymanych), które stanowią doskonałe miejsce do nauki jazdy.