Malowanie linii na parkingu – kiedy jest potrzebne?

Malowanie linii na parkingu – kiedy jest potrzebne?

Wraz ze wzrostem liczby samochodów, zwiększa się zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Zarówno w miastach, jak i poza nimi, powstają coraz to nowe parkingi. Nie zawsze jasne jest, jak taka przestrzeń powinna wyglądać. Malowanie linii na parkingu – kiedy jest potrzebne?

Czym są linie parkingowe?

Niewiele osób zastanawia się nad liniami parkingowymi. Zazwyczaj ludzie nawet nie zauważają, czy na danym miejscu postojowym są one obecne. Po prostu uznaje się na ogół, że czasem one są, a czasem ich nie ma. Malowanie linii na parkingach wynika jednak z pewnych bardzo konkretnych potrzeb.

Malowanie linii polega na umieszczeniu na parkingu tak zwanego oznakowania poziomego. W odróżnieniu od znaków pionowych, te umieszcza się bezpośrednio na drodze. Mogą to być wymalowane na jezdni znaki, takie jak strzałki lub właśnie umieszczane na parkingach linie.

Linie parkingowe to pasy, zazwyczaj białe, wymalowane na powierzchni parkingu. Stanowią one wizualne oddzielenie jednego miejsca parkingowego od drugiego. Dziki nim kierowcy mogą parkować z zachowaniem odpowiedniej odległości między jednym samochodem a drugim.

Do czego służą linie parkingowe?

W świetle prawa linie parkingowe mają jedno podstawowe zadanie. Dzięki nim przestrzeń do zaparkowania może spełniać wymagane w polskim prawie warunki. Brzmią one następująco:

  • Dla samochodów osobowych: minimum 2,5 m szerokości oraz 5 m długości,
  • Dla samochodów, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnościami: minimum 3,6 m szerokości i 6 m długości.

W rzeczywistości funkcji wymalowanych na parkingu linii jest co najmniej kilka. Przede wszystkim stanowią one dla kierowców wskazówkę. Pomagają poprawnie zaparkować samochód na parkingu. Bez nich mogłoby dojść do parkowania w sposób, który utrudnia komunikację lub jest po prostu niebezpieczny.

Dzięki wymalowanym liniom miejsca na parkingu są wyraźnie od siebie oddzielone. Dzięki temu każdy z pasażerów może wygodnie wysiąść z pojazdu oraz do niego powrócić. Co więcej, parkowanie zgodnie z namalowanymi na nawierzchni liniami gwarantuje, że każdy pojazd będzie mógł swobodnie opuścić miejsce parkingowe. Linie takie nie tylko zwiększają więc komfort, ale i zapobiegają kolizjom na parkingach.

Kiedy malowanie linii na parkingu jest konieczne?

Malowanie linii na parkingu jest potrzebne przede wszystkim wtedy, kiedy wymaga tego prawo. Warto pamiętać, że przepisy zmieniły się w 2018 roku i miejsc z wymaganymi liniami jest teraz po prostu więcej.

Wśród punktów parkingowych, przy których potrzebne są linie, znajdziemy przede wszystkim nowo powstające kompleksy biurowe, centra handlowe czy osiedla. Tego typu projekty muszą uwzględniać nowe przepisy dotyczące rozmiarów miejsc dla określonych pojazdów. Malowanie linii jest jednym z najtańszych i najbardziej efektywnych sposobów na dostosowanie się to tych przepisów. Gdzie linie nie są potrzebne lub wymagane? Przede wszystkim nie są konieczne na miejscach postojowych przed prywatnymi garażami. Nie trzeba ich malować także na miejscach parkingowych wzdłuż ulic miast. Nowe przepisy nie dotyczą także miejsc postojowych, które są użytkowane od lat.

Wciąż jednak pozostaje kwestia wygody i elementarnej etyki. Nawet na istniejących od lat miejscach parkingowych wato wymalować linie, które uwzględniać będą aktualne rozmiary samochodów oraz potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami. Miejsca funkcjonujące w niezmienionej formie od kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat mogą tych zmiennych po prostu nie uwzględniać. Z malowania pasów można natomiast zrezygnować wtedy, gdy miejsca postojowe oznaczymy w inny sposób. Może to być na przykład przedzielenie ich za pomocą wzoru, według którego ułożona została kostka brukowa.

Choć malowanie linii na miejscach parkingowych nie zawsze jest konieczne, to zwiększa komfort użytkowania parkingu. Umożliwia swobodne zaparkowanie samochodu oraz zmniejsza ryzyko zablokowania pojazdów lub ich kolizji.