Mole – jak się ich pozbyć?
Mole to szkodniki, które chętnie zadamawiają się w mieszkaniu. Wyrządzają one ogromne szkody w kuchni, salonie, biurze, garderobie, czy też w sypialni. Dużo łatwiejsze jest zapobieganie pojawieniu się tych owadów, niż ich zwalczanie. Świeża oraz suszona lawenda skutecznie je odstrasza. W kuchni świetnym sposobem na pozbycie się szkodników są goździki, zmieszane z suszoną skórką pomarańczy. Jak się pozbyć moli, które zdołały się już zadomowić w mieszkaniu?
Mole spożywcze – jak się ich pozbyć z naszej kuchni
Mole spożywcze w kuchni są ogromnym wyzwaniem. Aby je wytępić musisz pozbyć się wszystkich produktów, w których widoczne są jaja i larwy. Jeśli nie masz pewności, czy mole zagnieździły się w danym produkcie spożywczym, nie zastanawiaj się niepotrzebnie. Dla pewności wyrzuć podejrzane produkty, zawiąż je szczelnie w worku i wynieś od razu z mieszkania. Szafki przetrzyj od wewnątrz oraz z zewnątrz roztworem wody z octem. Koniecznie odsuń je od ścian. Tylna strona mebli to świetna kryjówka dla tych szkodników. Zagotuj wywar z octem i wsadź go na piętnaście minut do szafki, zamykając ją szczelnie. Nowe produkty umieść w szklanych, zamykanych słoikach. Z zewnątrz przetrzyj je wodą z octem. Zapobiegawczo umieść w szafkach goździki, liście laurowe, ziele angielskie lub suchą skórkę z pomarańczy. Możesz sięgnąć również po lepy na mole spożywcze. Zwabią one swoim zapachem szkodniki, a dzięki umieszczonym na nich kleju, owady przykleją się do pułapki.
Mole książkowe- jak się ich pozbyć z naszej biblioteczki/ salonu/ biura
Jak się pozbyć moli z książek? Najlepsza metoda na mole książkowe to poddanie ich bardzo niskiej temperaturze. W tym celu zabezpiecz dobrze książki, umieszczając je w szczelnych workach foliowych i włóż je nawet na kilka dni do zamrażarki lub jeśli jest akurat zima, wystaw je na zewnątrz. Poodsuwaj szafki, odkurz dokładnie całe pomieszczenie. Pamiętaj o dywanach- odkurz je i wystaw na działanie mrozu lub słońca. Przepierz je wodą z dodatkiem płatków mydlanych oraz octu. Przetrzyj meble wodą z octem. Przewietrz pomieszczenie. Dla pewności spryskaj szafki sprayem na mole lub umieść na nich pułapki.
Mole w garderobie – jak poradzić sobie z tym problemem?
Mole w garderobie przynoszą ogromne szkody. Zniszczą one piękne płaszcze, swetry, przegryzą się przez każdą bluzkę, czy koszulkę. Przesortuj ubrania starannie i wyrzuć całą odzież, którą owady zdołały zniszczyć. Zastanawiasz się pewnie, jak się pozbyć moli z ubrań, które nie są zniszczone? Możesz uratować część garderoby. W pierwszej kolejności wypierz ją. Następnie poddaj ją wysokiej lub niskiej temperaturze. Jeśli jest akurat środek lata, wywieś ubrania na słońce. Jeśli jest zima, wystaw je na działanie mrozu. Gdy pogoda nie sprzyja zwalczaniu moli, skorzystaj z zamrażarki. Zapakuj ubrania w worki foliowe i włóż je do zamrażarki na kilka godzin. W międzyczasie wynieś z sypialni dywan, materac oraz pościel. Wystaw je na działanie słońca, wytrzep. Dywan przepierz wodą z dodatkiem płatków mydlanych oraz octu. Pozbądź się szkodników z pustych szaf w sypialni lub w garderobie. Podobnie, jak w kuchni, przetrzyj je dokładnie z każdej strony, odsuń od ścian. Odkurz wszystkie zakamarki w całym pomieszczeniu. Przewietrz porządnie pomieszczenie. Użyj dobrego sprayu na mole. Da Ci on gwarancję, że wytępisz szkodniki, które ukryły się w zakamarkach, do których trudno Ci dotrzeć. Zapobiegawczo umieść w szafach woreczki z lawendą lub płytki feromonowe. Zwabią one i zwalczą owady, których nie zdołałaś wytępić.
Uniwersalny środek- spray na mole
W momencie, gdy nie pomagają domowe sposoby odstraszania oraz tępienia moli, najlepszym wyjściem jest użycie sprayu na mole. Dzięki zawartym w nim składnikom wytępisz zagnieżdżone w Twoim mieszkaniu owady oraz skutecznie odstraszysz kolejne. W tym celu spryskaj sprayem wnętrze szaf oraz szuflad. Do wyboru masz spray na mole zapachowy lub bezzapachowy. Środek nie plami tkanin. Po jego zastosowaniu opuść pomieszczenie na pół godziny i przewietrz je dobrze po powrocie.
Gdy mole pojawiły się po raz pierwszy w Twoim mieszkaniu z pewnością zaskoczyły Cię. Nie daj się zaskoczyć ponownie. Pamiętaj, aby raz na 2-3 miesiące robić generalne porządki w szafach, przechowuj produkty spożywcze we właściwy sposób, W zimie oraz w lecie wystawiaj raz na jakiś czas dywany, materace oraz kołdry na działanie wysokiej lub bardzo niskiej temperatury. Zapobiegawczo rozmieść w szafkach woreczki z lawendą lub pułapki na mole. Miej w pogotowiu spray.
Świetnie się to czyta!